| Daria a întrebat:

Prietena mea a avut un accident grav de masina acum cateva luni... din fericire nici ea, nici parintii ei nu am patit nimic, dar socul a fost imens pentru ea. Politistii si cei de la ambulanta au zis ca nu am vazut asa ceva in viata lor:sa fie un asemenea accident si sa nu pateasca nimeni nimic...Acum de fiecare data cand pleaca tatal ei cu masina la drum lung, ii incepe socul si nu vrea sa il lase sa plece.|As vrea sa o ajut, sa scape de temerea asta, dar nu stiu cum.Ma puteti ajuta? Multumesc.kiss

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să facă o consiliere psihologică pentru a trece peste traumă!
Pa, pa.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Temerile astea, denumite și fobii au cauze diverse. Se vindecă cu tratament adecvat și cu sprijinul celor dragi. Poți citi mai multe aici http://www.medikal.ro/......e-lor.html
E bine să încerci să o convingi să vorbească cu părinții pentru un control de specialitate.

| Sallatiny a răspuns:

Lasa-o sa se descarce, de asta are nevoie. Daca tot este enervata "termina cu plansu cu ce te ajuta" sau altele nu faci decat sa o faci sa planga si mai tare. Are nevoie de putin timp petrecut singura sa poata sa isi gaseasca hobby`uri, activitati. Asa se va linisti si va uita incet incet dar nu va putea uita niciodata prin ce a trecut