| Arbeloa a întrebat:

Prietena mea a inceput sa aiba niste secretii ciudate, albe, nu sunt lipicioase. Azi am intretinut relatii sexuale, si pe prezervativ mi au ramas un fel de secretii tari, gen frimituri de paine sau bucati mici mici de branza. Ea nu se poate duce la ginecolog, help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Ar cam trebui să se ducă, chiar și fără știrea alor ei, pentru că e clar că vaginul ei nu e în regulă.
Secrețiile albicioase cu o consistență brânzoasă sunt specifice candidozei. Există la farmacie teste pentru a o depista
http://veneris.ro/product/test-de-candida-albicans/
Dar asta nu o scutește de vizita la ginecolog. Tratamentele se iau la spusele medicului, nu după ureche... Având în vedere că și-a început viața sexuală, măcar o dată pe an să meargă la un control de rutină, că e spre binele ei.

| xCeline a răspuns:

Nu stiu cat de bine sta cu igiena prietena ta. Ii recomand in prima faza sa se spele... daca problema nu e igiena TREBUIE sa se duca la ginecolog. Care e problema? E minora? Daca esti tu major mergi cu ea, simplu.

| Arbeloa explică (pentru xCeline):

Da, e minora. Și nu știe ce sa facă, mama ei nu poate afla, ideea ar fi sa și dea seama ce are și sa ia singura un tratament