| Ajidaucei_Petrica_1998 a întrebat:

Prietena mea a luat pilula de a doua zi in septembrie si a trebuit sa i-a si astazi. Păţeşte ceva? Raspuns urgent. Mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU poate lua astazi, indiferent ce se va intampla. Este o situatie de viata si de moarte, trebuie sa o opresti urgent. Este complet interzis sa o ia mai devreme de 6 luni de la ultima pasitila, reactiile adverse pot fi extrem de severe (tromboza cerebrala, deces, paralizii, infertilitate, menopauza precoce, cancer genital sau mamar la varsta tanara)

| Adry05 a răspuns:

Pastila asta ia la 6 luni (daca chiar e nevoie, n-o lua ca pe un trebuie s-o ia la 6 luni) nicicum mai devreme! Poate sa ajunga intr-o stare groaznica. Protejati-va frate nu va mai puneti sanatatea in joc asa si luati pastile fara sa cititi despre ele.

| Violleta2022 a răspuns:

Si-a facut sistemul endocrin praf!
Pastila aia nu-i recomandata decat 1 data la cativa ani, pentru ca-i schimba sistemul hormonal si ii ia cateva luni bune sa-si revina.
De ce nu cumparati si folositi prezervative? Ale nu au asemenea efecte secundare pentru fata, iar e tine nu te musca, nu te doare, nu are efecte secundare deloc, in plus costa enorm de putin si te acopera in totalitate la boli sexuale si sarcini.
Deci, care-i motivul pentru care nu vrei sa folosesti prezervativul?
De ce ii nenorocesti fetii sanatatea?

| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate greselile de natura celei comise de voi pot avea repercursiuni dintre cele mai grave, care in afara unor dereglari hormonale extrem de intense si de lunga durata, uneori pe perioade de foarte multe luni, insa si mai grav exista si posibilitatea de a se instala sterilitatea care in multe cazuri poate sa devina permanenta, definitiva. Poate ca aceasta intamplare va avea darul de a va deschide ochii si mintea pentru a intelege ca acele adevarate "bombe" hormonale nu pot fi administrate oricand si in orice situatie asa doar "dupa ureche" fiindca devin extrem de periculoase pentru organism uneori pentru tot restul vietii. Consultatia ginecologica in aceasta situatie ar trebui sa fie cat mai urgenta si neaparat obligatorie, nu doar optionala. Multa sanatate!