| Andreea9311 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna are strabism( o afectiune a muschilor de pe ochi, care duce la privirea unui ochi in alta parte, sau ceva de genu). Ii este rusine cu acest lucru, nu poate niciodata sa se uite in ochii cuiva si se subapreciaza. v-ar fi jena sa umblati cu o astfel de persoana pe strada?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si eu am strabism si nimanui nu i-a fost rusine vreodata sa mearga cu mine pe strada. Sotul meu spune ca asta e sarmul meu.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Am cativa prieteni cu stabism. Nu mi se pare chiar asa aiurea (depinde si de nivel). Dar exista tratament (chirurgical, medicamentos si oftalmoligc de baza).

| eni a răspuns:

Nu este o rusine.Si eu m-am nascut cu strabism. O consultatie la oftalmolog si daca propune o interventie cirurgicala trebuie rezolvata.Cu cat mai repede cu atat mai bine.In trei saptamani isi va reveni.Am fost si eu operata si nu e asa de dureros.Multa sanatate si curaj!

| juniper a răspuns:

Nicidecum, nu trebuie sa-ti fie jena, accepta-i defectele, nimeni nu-i perfect, nici chiar tu.

| gherghe_9739 a răspuns:

Prietena ta daca se trata cand era mica acum n-ar avea nici-o problema, dar neglijenta costa mai mult acum.

| Andreea9311 explică:

Ideea e ca s-a operat la 6-7 ani undeva in bucuresti... controale regulate. exercitii... acum e mai bine dar tot este vizibil, cand era mica era destul de grava situatia.