| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am 15 ani si am putin strabism(doar la ochiul stang).
Se observa cand ma uit atent la un obiect si cateodata si daca vorbesc cu o persoana si o privesc in ochi se observa dar nu foarte rau. Din cauza asta uneori imi e jena si ciudat sa ma uit in ochii persoanelor cand vorbesc cu ele mai mult de cateva secunde de frica sa nu observe ca am strabism.
Ce as putea face sa nu se mai observe?
Se poate agrava strabismul? Si daca da din ce cauze?
( pun intrebarea asta pentru ca o fata mi-a zis azi ca ma uit ciudat la ea si asta m-a deranjat.)

4 răspunsuri:
| IgnatVictor a răspuns:

Daca in trecut strabismul era o problema, acum nu ar trebui sa mai fie. Tot ce trebuie sa faci este sa te tratezi. Cum? Simplu, vorbeste cu parintii tai sa mergi la un control; acolo iti va spune cum iti vor rezolva problema, dar tot ce trebuie sa faca este sa iti maseze putin muschiul ochiului pentru a fi precum unul normal, nu trebuie nimic prea complicat. Deci, iti recomand sa iti iei o trimitere la medicul oftalmolog. Ochiul este un organ important, nu trebuie neglijat.

| Mad1 a răspuns:

Se poate agrava rau, mergi la control pentru ochelari

| Codsssd a răspuns (pentru Mad1):

Am fost si mi-a zis ca nu am nevoie de ochelari.

| Andreilsm a răspuns:

Soluția cea mai buna ar fi sa vorbești cu mama ta sa te duca la un control sau ceva si vei afla dacă se poate agrava și etc. cat pentru problema cu uitatul. simplu, când vorbești cu lumea mai uita te in alta partea o secundă-doua că și cum te ai uita după cineva și apoi uita te la persoana respectiva din nou și tot așa... Bafta