| mihaela_6086 a întrebat:

Prietenul meu a luat steroizi timp de o perioada, mai exact sustanon, iar acum vrem sa avem un copil dar nu stim dupa cat timp il putem avea dupa ce a renuntat la acest anabolizant si ce efecte secundare poate avea pentru fat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Macar 2 ani din momentul intreruperii nu trebuie sa concepeti un copil.

| Ancestralsoul a răspuns:

Cel mai bun sfat ce ti-l pot oferii e sa mergeti la medic, sa faca ceva analize si la un specialist in genetica si planificare familiala va explice daca sunt riscuri sau nu.Stiu, costa destul, dar sunt convins ca va doriti un copil sanatos.Pana la urma e vorba de viitorul voastru copil si nu cred ca vreti sa luati o decizie atat de importanta pe baza si sfatul primit pe un site. Avem destui copii cu malformatii si handicap in tara.Gandeste-te de zece ori si faci doar odata sau de doua ori, dupa preferinte.Succes la conceptie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aduna steroizii lui, cu cafeaua si tigarile tale dinainte de sarcina si din timpul ei, si de dupa, cat tine alaptatul, plus alcoolul si poluarea existente, si vei naste un copil perfect adaptat conditiilor actuale de viata.nu stiu cum v-a arata, dar va supravietui. mihaela, mostenirea genetica cea mai buna este cea naturala, pe care o transmitem copiilor nostri.tot ce ne influenteaza viata negativ, noua, o influenteaza si pe a copilului.