| AnniaAKN a întrebat:

Prietenul meu era slab inainte dar acum a slabit si mai mult,eu nu sunt langa el sa vad ce face cand si ce mananca,macar de era mama lui,sa il astepte acasa cu o mancare calda,dar ea este plecata la lucru in strainatate,cred ca asta e principala problema,neglijeza mesele,nu mananca ce trebuie si la timp,el lucreaza foarte mult,nu neaparat greu,are un program de lucru incarcat,nu doarme cat trebuie,iar cand are ocazia sa se odihneasca nu profita de asta, e tot timpul stresat.Cum as putea sa-l ajut fara sa ma intelega gresit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Ai putea sa ii pregătești tu ceva de mâncare când esti cu el iar așa te asiguri ca mănâncă, cat despre stres, încearcă sa il binedispui. Așa macar mai uita de probleme.

| Kim_Ioana_1990 a răspuns:

Propune-i o masa în oraș, astfel vei vedea ce mănâncă, cat mănâncă, veți putea discuta, și subtil sa îl întrebi de ce e stresat, vei afla ce ii place foarte mult, iar discutând poate va uita de stres și va fi mai relaxat, sau poți sa-i spui direct