| DustyMan a întrebat:

Primul raspuns funda, daca e bun.
Ce provoaca sughitul si ce se intampla in corpul nostru cand sughitam, adica ce muschi se misca, stiti voi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| petrica1111 a răspuns:

Sughitul este un act involuntar ce apare din cauza unor iritatii nervoase provenite din mediul aparatului digestiv. Nervii iritati produc contractia muschiului diafragm. Acest muschi joaca un rol fundamental in miscarile respiratorii. Acest simptom apare mai frecvent dupa ingestia unor alimente iritante pentru stomac, ca de exemplu ardei iute, piper, bauturi alcoolice concentrate, medicamente sau dupa o alimentatie abundenta. De obicei, o "repriza" de sughitat dureaza citeva minute; daca se intimpla ca sughitul sa se prelungeasca 24 ore sau mai mult, este recomandabil sa mergeti la doctor, pentru ca, repetat, poate ascunde anumite tulburari care au nevoie de examinare. Remedii contra sughitului Suprimarea sa poate fi facuta prin inghitirea unei linguri de zahar pudra sau a unei bucati de piine cu coaja. Se mai poate bea un pahar cu apa rece, cit mai incet, in mai multe inghitituri sau dintr-o data, pe nerasuflate.

Funda! :d

4 răspunsuri:
| Miranda29 a răspuns:

Vad ca si Petrica si radulica popa au dat acelasi raspuns, ce coincidenta....parca ar gandii la fel.
Sughițul este o contracție bruscă și convulsivă a diafragmei, însoțită de un zgomot nearticulat, cauzată de trecerea aerului prin glotă
Această contracție se repetă de mai multe ori pe minut.
Sughițul începe deseori după băutul unei băuturi carbogazoase, dar orice tulburări ale sistemului nervos central sau perifer pot cauza sughițatul. Chimioterapia este și ea câteodată pusă în legătură cu sughițatul.

| elyfel a răspuns:

Draga DustyMan, atunci cand oamenii mananca repede, mancare ajunge repede in stomac si irita un nerv care se numeste frenic(irita stomacul)si astfel se produce sughitul si muschiul care se misca e diafragmawinking

| radupopa a răspuns:

Sughitul este un act involuntar ce apare din cauza unor iritatii nervoase provenite din mediul aparatului digestiv. Nervii iritati produc contractia muschiului diafragm. Acest muschi joaca un rol fundamental in miscarile respiratorii. Acest simptom apare mai frecvent dupa ingestia unor alimente iritante pentru stomac, ca de exemplu ardei iute, piper, bauturi alcoolice concentrate, medicamente sau dupa o alimentatie abundenta. De obicei, o "repriza" de sughitat dureaza citeva minute; daca se intimpla ca sughitul sa se prelungeasca 24 ore sau mai mult, este recomandabil sa mergeti la doctor, pentru ca, repetat, poate ascunde anumite tulburari care au nevoie de examinare. Remedii contra sughitului Suprimarea sa poate fi facuta prin inghitirea unei linguri de zahar pudra sau a unei bucati de piine cu coaja. Se mai poate bea un pahar cu apa rece, cit mai incet, in mai multe inghitituri sau dintr-o data, pe nerasuflate.
Daca nu esti lamurit incearca pe:
http://www.farmaciata.ro/? option=com_k2&view=item&id=224&Itemid=19

| DustyMan explică:

Multumesc tuturor celor care au raspuns, dar Petrica a fost primul