| DakotaRoyse a întrebat:

Prin aprilie mi-am facut acasa inca o gaura in ureche. Totul a fost bine, nu s-a infectat sau ceva, nu m-a durut, dar parca s-a facut un fel de cos exact langa gaura. Apoi am facut aceiasi chestie, gaura acasa, si si acolo mi s-a facut, tot langa. A fost o perioada ca au disparut, dar acum cateva zile au aparut din nou. Am observat ca daca din greseala se trage cercelul mai tare [ceea ce mi se intampla des, se tot agata], acel cos, revine, si dispare dupa o saptamana, cam asa.
Ceea ce ma enerveaza este ca a ramas o urma mica unde era original acea "buba" laughing. Tin sa mentionez ca nu s-a infectat, nu era umflat, nu era rosu, nu era dureros, decat daca trageam de cercel.
Sincer, nu stiu exact ce e, si nu am mai auzit de asa ceva vreodata O. o. Chiar e un cos? :-s Va rog sa ma ajutati, mi-as dori mult sa mai fac inca o gaura, dar mi-e frica, nu vreau sa patesc la fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dot a răspuns:

E infectie sub piele happy in gaura. nu trebuie sa fie rosu... daca e in cartilaj se va vindeca extrem de greu happy (6luni minim).

ce sa faci...incearca sa folosesti Baneocin (crema cu penicilina)

bafta

5 răspunsuri:
| DakotaRoyse explică:

@24monden
Chestia e ca si la a doua gaura a aparut, dar a disparut si acolo nu a mai revenit straight face [nu stiu daca am mentionat asta]. Cred ca doar de doua ori a fost, apoi nimic.

| DakotaRoyse explică:

Detalii suplimentare [din nou]: nu l-am facut singura, mi l-a facut mama laughing. Si nu e in cartilaj big grin. De exemplu, acum din nou nu mai e acolo. Chestia ce ma deranjeaza e ca tot reapare.
Apropo, pentru acea crema cu penicilina am nevoie de reteta? :-s [sunt habarnista total cand vine vorba de medicina laughing]

| lays a răspuns:

Eu mi-am facut in buza si mi s-a intamplat la fel dupa ce l-am scos. a trecut un an de cand nu-l mai am si abia acu max 2 luni a disparut. e o infectiebig grin nu e grav dar nu te sfatuiesc sa mai faci tot acolo.big grin si nu singuricabig grin

| dot a răspuns:

Nu... e in jur de 4 lei la orice farmacie.
sper sa-ti treaca. gratie ei eu nu am avut niciodata probleme cu piercing'urile happyhappyhappy

Răspuns utilizator avertizat