| greenmoon a întrebat:

Pro sau contra ...carnii? happy Justifica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ronni a răspuns:

Contra! Carnea este aproape imposibil de digerat asa ca nu este eliminata in totalitate de organism deci ramane pe colon (de la asta se trage mirosul urat). Totusi organismul nostru incearca sa ne ajute folosind alte "resurse" din corpul nostru (se consume pe el insusi). Si va mai mirati de ce se face cancer de colon... pai ganditi-va ce se intampla cu gunoiul cand sta in tomberon la soare pentru o zi, cam asa se intampla si cu corpul uman numai ca nu doar pentru o zi ci pentru ani.
Concluzie: carnea nu e buna si e motivul pentru care oamenii mor la varsta de 60-70 de ani in loc de 100 si.
Sper ca v-am ajutat sa va schimbati parerea despre carne, iar daca nu... dati-i drumul si fiti in continuare tomberoane umane.

P.S: Stiu ca multi dintre voi o sa intrebe de unde luam proteinele si raspunsul e din cereale ca hrisca (https://www.google.ro/......ps?/search sau quinoa (https://www.google.ro/......ps?/search

40 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu sunt PRO deoarece carnea este o sursă de proteine care NU poate fi înlocuită de altceva!

Vezi în ce constă o alimentaţie sănătoasă la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......toasa_1471

http://www.radioromaniajunior.ro/......natoase-26

http://www.google.ro/......http?/url

http://florinrosoga.ro/blog/obiceiuri-alimentatie-sanatoasa/

Toate cele bune.

| stlucian a răspuns:

PRO!
Dar nu in exces(adica numai carne). Totul trebuie in alimentatie dupa necesarul corpului! NO SA VEZI UN HALTEROFIL vegetarian niciodata! Cum no sa vezi un jucator de golf de 100/120 Kg...si sa-si mai duce si sacul cu crosebig grin
CRD ca am argumentat

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Carnea este buna, mai trebuie sa mananci si tu o friptura din cand in cand!winking
Te pup, pa pa! :*

| LordBolton a răspuns:

Pro,dar nu in exces de exemplu dupa descoperirea focului si prajirea carnii oamenii au devenit mai desteptii datorita unor proteine proventite din carnea prajita

| vangaelis a răspuns:

E buna carnea din cand in cand, important e sa existe un echilibru intr-o dieta normala. In ansamblu, toate alimentele sunt bune daca nu faci exces. doar nu mananci carne zi de zi. mai o salata, ba o fructa, ba un peste cu legume.e normal.

| Scarbo a răspuns:

Pro, si pro pentru carnea de om.

| kteichd a răspuns:

Pro, are mai multe proteine de care corpul nostru are nevoie

| HolyPotato a răspuns:

CONTRA CONTRA CONTRA! Oamenii pot trăi mult și bine fără carne, și încă sănătos! Cum să fi pro carne, când asta înseamnă să ucizi? Să mănânci cadavrele unor suflete fără apărare?

| Scarbo a răspuns (pentru HolyPotato):

E distractiv sa ucizi, mai bine ai incerca si tu, vei simti ca traiesti.

| HolyPotato a răspuns (pentru Scarbo):

Nu-ți apreciez "simțul omorului". Dacă ai chef de ironii, du-te în altă parte. O zi bună! straight face

| Scarbo a răspuns (pentru HolyPotato):

NU am glumit deloc lol...(ucide sau vei fi ucis ), multe animale omoara oameni pentru mancare nu crezi asta? Ele ce scuza au?

| HolyPotato a răspuns (pentru Scarbo):

Tu te crezi în safari? Au scuză faptul că nu au creierul la fel de dezvoltat precum un om, sau tu te consideri la nivelul unui animal? Tu poți răspunde de faptele tale, le poți justifica, îți poți procura hrana în alte moduri, ele nu.

| greenmoon explică (pentru HolyPotato):

Lasa sufletele fara aparare, ca sunt multe lucruri vii de care ne temem, necuvantatoare fiind, si le omoram inconstient. viata e pentru a supravietui sau a nu supravietui, poti fi prada sau vanator. e simplu.
insa nu inteleg bazele logice pentru a fi contra ori pro carnii. si legumele au vitamine care pot inlocui asa-zisii nutrienti indispensabili.

| HolyPotato a răspuns (pentru greenmoon):

Pretind că mă aflu în secolul 21, dar întâlnesc numai oameni de genul ăsta, parcă ați fi primitivi, nu alta! Nu e atât de simplu, nu pentru mine. Ai cerut argumente, eu ți le-am dat. Dacă îți convine răspunsul meu bine, dacă nu, tot ok pentru mine. Mie mi se pare că ce am zis până acum e logic și are sens. Mi-e milă de voi, ăștia care nici măcar nu conștientizați frumusețea lumii în care trăiți...

| anonim_4396 a răspuns (pentru HolyPotato):

Bine măi, sfinte cartof.
Ce spui, să nu mai sucim gâturi de pui şi să trecem la rumegat iarbă? Eşti amuzant-ă rău. Nu poţi trăi fără carne, ai mâncat până acum câţiva ani carne de plesneai şi acum o arzi pe drepturile animalelor din coteţul bunicii.
Da, da, papi ouă, dar e ca şi cum ai mânca bebeluşul găinii, pentru asta nu te simţi vinovată, cum te justifici?
Mi-ar plăcea să te văd cum îţi ţii propriul tău copil doar cu ierburi., dacă în doi, trei ani nu e păpat de viermi, mă fac vegetariană.
O zi faină.
Cu drag, o canibală.

| HolyPotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea, mă bucur că sunt "amuzant-ă" din punctul de vedere al cuiva care a cam uitat ceva gramatică...Nu mă simt vinovată pentru că mănânc bebelușul găinii pentru că încă nu este viu, nu simte durere. Sunt mulți vegetarieni pe lumea asta așa că nu te mai da tu deșteaptă, că nu ești. Și dacă tot ai chef să te contrazici pe tema asta, citește răspunsul câștigător, să vezi că nu e așa sănătoasă carnea pe cât consideri tu. Măi, dacă îți place carnea și te doare undeva de animale, spune așa, nu o mai da cu sănătatea cu nu știu ce! O zi bună și ție!

| Captoresque a răspuns:

Nu mă dau în vânt după carne, dar pro. Unul dintre miile de motive și cel mai important motiv este cel că este un aport de vitamina B12, iar o carență alimentară a acestei vitamine duce la anemie pernicioasă/megaloblastică, iar pe astea nu prea ai de unde să le iei decât din carne, lactate și brânzeturi. Anemia pernicioasă este o boală din cauza căreia trebuie să iei tratament (substituție de vitamina B12) pentru tot restul vieții.

Altul este că, atunci când e gătită cum trebuie și nu prăjită în ulei, poate fi un aport de nutrienți, cum ar fi proteine și energie.
Carnea de curcan este foarte bună la gust, este similar cu puiul, și mai presus de toate: gătit cum trebuie (copt la cuptor sau fiert), nu conține colesterol, deci poate înlocui puiul.

De ce să suferi cu diete drastice și dezechilibrate care-ți pot face mai mult rău decât bine (gastrită și ulcer), când poți mânca echilibrat cu niște carne sănătoasă dacă este gătită cum trebuie (și aici nu mă refer la porc, mă refer la pește și la curcan) și să slăbești la fel de mult în tot atâta timp, fără înfometare?!

| HolyPotato a răspuns (pentru Captoresque):

Pentru că înseamnă să ucizi animale.

| Captoresque a răspuns (pentru HolyPotato):

Așa, și? Ce vrei să spui cu asta? Este în natura omului de a omorî animale, suntem în vârful lanțului trofic. Dacă ar fi să ne luăm după tine, ar trebui să omorâm pisicile, câinii, leii și tot așa pentru că sunt carnivore și sunt animale de pradă, și noi ar trebui să stăm pe pajiște ca vacile și să rumegăm iarbă.
Dar treaba ta, nu mânca animale, nu eu o să fiu cea care o să facă anemie, anorexie, gastrită erozivă ce evoluează în ulcer, în scurt timp urmat de gastrită reactivă și de carcinom gastric. Știi cum se tratează asta? Un cuvânt simplu: gastrectomie. Pe românește: ți se scoate stomacul chirurgical. Și asta nu ți-o spun eu că sunt eu Gheorghe Dracu de pe TPU. Sunt studentă în anul 4 la Medicină.

Nu zic că e bună carnea, zic că are niște lucruri care nu pot lipsi din alimentația normală a omului. Și dacă tu preferi să ajungi la stadiul de inaniție și să te îmbolnăvești de cancer pentru simplu fapt că sunt niște animale, clar ai o mare problemă.
Nu mai zic că sunt oameni ca tine aplică același tratament și copiilor lor, de ajung să-i omoare. De ce? Din cauza unei imagini deformate pe care o ai tu în cap și unui orgoliu prostesc? Calmează-te, du-te într-un colț, stai acolo și gândește-te bine la deciziile pe care le iei.

Și stai calmă, cunosc și riscurile unei alimentații bogate în carne, poți să faci avitaminoză, scorbut și altele, dar omul este suficient de inteligent în a găsi o cale de mijloc.

| HolyPotato a răspuns (pentru Captoresque):

Cunosc persoane care sunt vegetariene de peste 15 ani și duc o viață sănătoasă. Plus că un număr mare de oameni de pe pământ nu mănâncă carne! Pentru faptul că sunt animale nu înseamnă că nu suferă! Singurul animal ești TU pentru că tratezi problema asta atât de rece! NU este în natura omului să omoare animale! UNDE scrie asta? N-am de ce să mă duc în nici-un colț pentru simplul fapt că ai tu impresia că am "orgoliu prostesc" sau "o mare problemă". Dă-mi și mie, te rog, un exemplu de om care a murit pentru că nu a mâncat mortăciuni!

| Captoresque a răspuns (pentru HolyPotato):

Da, așa e, cum zici tu, mai mult de jumătate din populația globului este "animală" și tu ești cea mai deșteaptă, deținătoarea adevărului suprem și dreptății absolute. Tu și cei ca tine.

Eu și cu ceilalți care consumăm carne suntem niște proști, ar trebui să fim cu toții gazați ca la Auschwitz.

Uite un trend pe Reddit, ca să vezi ce prostii debitezi: http://www.guardian.co.uk/......reast-milk

Nu-ți dau un singur caz, îți dau mai multe. Ia uite aici: http://naturalhygienesociety.org/diet-veganbaby.html

Sper că știi să citești engleză.

Și lăsând cazuistica de domeniul pediatriei, să ne mutăm spre cazuistica unui pacient de 66 de ani, vegetarian de 40 de ani, a murit de atac de cord. http://www.youtube.com/watch?v=q7KeRwdIH04

Deci te rog frumos, fă pași și nu mai vinde nimănui gogoșile astea, că te faci de râs.

| HolyPotato a răspuns (pentru Captoresque):

În primul rând, nu te-am făcut proastă pe tine sau pe ceilalți "carnivori" ci pur și simplu lipsiți de inimă sau compasiune. Faptul că mai multe persoane fac același lucru nu înseamnă că e și normal! Acum, virginitatea se pierde la vârste tot mai fragede. În câțiva ani va deveni, probabil, o "normalitate"! Iar legat de cazurile ce mi le-ai trimis, acolo este vorba despre a fi "vegan" nu "vegetarian". Sunt două lucruri diferite.

| HolyPotato a răspuns (pentru Captoresque):

Încă ceva, vitamina B12 se găsește și în ouă și produse lactate pe care veganii nu le consumă, însă vegetarienii da.

| Captoresque a răspuns (pentru HolyPotato):

Nu m-ai făcut, dar prin atitudinea ta cam asta îmi dai de gândit.
Da, știu că sunt două lucruri diferite. Și în cazul 3, cel cu bătrânul de 66 de ani care a murit din cauza unui infarct, este vorba despre un vegetarian, nu un vegan.
Plus îți mai dau un caz de la mine din familie, bunica mea a fost vegetariană de când s-a născut (da, vegetariană, a mâncat lapte, brânză alea alea, n-a fost vegană), a trăit la țară, n-a avut nicio treabă cu orașul toată viața ei, și uite că a făcut cancer colorectal, s-a umplut de metastaze la ficat și creier și a murit la 60 și ceva de ani, la o lună după ce au diagnosticat-o, iar pe latura aia de familie ea a fost singura care a făcut cancer.

Iar străbunica mea a murit la 100 și ceva de ani, și fumătoare și alcoolică și de la oraș și mâncătoare de carne, a mai și stat prin zona aia aproape de Cernobîl, și a murit de nimic altceva decât de o banală bronhopneumonie. Deci scutește-mă.

Este foarte normal să mănânci carne, de unde ai scos-o și pe asta?!
http://www.esanatos.com/......t95392.php
Și nu înțeleg de unde asocierea cu sexul, aia este o altă poveste, iar eu chiar nu văd legătura cu subiectul de la care am pornit.

| HolyPotato a răspuns (pentru Captoresque):

Legat de sex, era doar un exemplu de normalitate pentru că ai spus că cei care mănâncă carne ar fi mai normali și am vrut să dovedesc că dacă mai multe persoane fac același lucru nu înseamnă neapărat normalitate. În fine, lăsând asta la o parte, nu ai de unde să știi exact dacă decesul ei avea legătură doar cu alimentația. Și bunicul meu a murit pe la aceeași vârstă din cauza unui atac de cord, nu fuma și nu era vegetarian. Nici alcool nu consuma și ducea o viață foarte activă. Nu toți oamenii trăiesc până la 100 de ani și oricum dacă ajungi la vârsta aia, anunță-mă și pe mine. În link-ul pe care m-i l-ai trimis pe youtube, jos scrie de VEGANISM. Și oricum, faptul că bunica ta a trăit atât mi se pare foarte ok, nu țin neapărat să trăiesc o bătrânețe fără sfârșit.
Și, înafară de vitamina B12, ce anume ar trebui să mă împiedice să trăiesc fără mortăciuni? laughing
Las-o baltă, oricum discuția asta nu-și are sensul. Fiecare cu părerea ei rămâne oricum. O zi bună!

| d3men7zel a răspuns:

Carea este buna, nu poti sa mananci numai legume toata viata, mai trebuie si carne

| HolyPotato a răspuns (pentru d3men7zel):

Nu este adevărat.

| george232323 a răspuns:

Eu cred ca este bine sa mananci carne pentru ca are multe vitamine se altele pentru dezvoltarea organismului.
Si eu incerc sa mananc cat mai putina carne deoarece acelesi minerale si vitamine se gasesc si in legume fructe

Dar totusi nu mi-ar placea sa fiu vegetarian deoarece ar trebui sa renunt la toate alimentele de origine animala nu doar carne...

| HolyPotato a răspuns (pentru george232323):

Nu e adevărat. Este o diferență în a fi VEGETARIAN sau VEGAN. Vegetarienii nu mănâncă carne, iar veganii nu mănâncă nimic de origine animală. Eu sunt vegetariană și mănânc ouă și lapte. Faptul că, carnea este un aliment indispensabil e un mit născut din plăcerea oamenilor de a mânca carne-mortăciuni. happy

| george232323 a răspuns (pentru HolyPotato):

Indiferent ...eu nu am zis ca, carnea este un aliment indispensabil...

| HolyPotato a răspuns (pentru george232323):

N-am zis că tu ai spus asta. Am zis doar că acesta este un mit pe care sper că nu îl crezi și tu. happy

| george232323 a răspuns (pentru HolyPotato):

Ok happy

| andreebutterfly a răspuns:

Buna!
Pro, tu?

| MauriceCorelli a răspuns:

Deschideti gura, toti. Undeva aproape de mijlocul gurii, pe toate cele patru segmente de dinti, aveti niste dinti mai speciali.

Ei, baieti si fete, dintii aia, din cate stiu eu, se numesc canini. Caninii, dragii mosului sunt facuti sa sfasie, zdrobeasca, molfaie si sa mastice, dupa gust, desigur, carnita. De toate felurile. Chiar si d-aia din pantaloni (off-topic).

Ei, daca nu era nevoie sa mancam carne (de toate felurile), de ce am mai fi avut si acei patru dinti, care sunt, poate, cel mai usor de distins din toata distinsa cavitate bucala, ha?

Daca in genomul nostru era "codat" ca trebuie sa ne hranim cu tot felul de frunzisuri si radacinoase mai dubioase ca un pictor tripat, nu aveam canini. Uite ca totusi ii avem

Demonstrat biologic.Nu te pune cu natura.Caz clasat. Fara avantaje sau dezavantaje, diete, recomandari, yadda-yadda-yadda.Conformatia ta fiziologica iti urla in timpanele constiintei sa bagi la bolu' alimentar, dupa, la mat, carne. Multa.

| Ronni a răspuns (pentru MauriceCorelli):

Din cate stiu eu corpul nostru se adapteaza la mediul de viata in care traim nu noi ne adaptam la schimbarile corpului nostru. La inceput oamenii mancau numai fructe si planet gasite in natura, dupa, fiindca fructele se gaseau greu, au inclus si nuci in dieta lor, iar dupa, odata cu inceperea erei glaciare au trecut la carne de nevoie, iar corpul s-a adaptat tot de nevoie.
Daca dintii ni s-au schimbat ca o consecinta a schimbarii temperaturii si a disparitiei hranei de natura vegetala asta nu inseamna ca sistemul digestiv s-a schimbat ca sa poata procesa atat de multa carne.

| Maravilla a răspuns:

Oamenii sunt carnivori de cand sunt pe planeta asta ( asta daca nu crezi ca ne tragem din maimute )... asa ca nu inteleg de ce te-ai opune naturii tale si nu ai manca carne.
Pana la urma cea mai buna leguma e aia care creste pe os laughing

| RockPassion94 a răspuns:

Pro.Carnea e buna, insa cu moderatie! big grin

| monicaangel a răspuns:

Contra, deoarece eu sunt vegetariana.

| vangaelis a răspuns (pentru monicaangel):

Si daca esti vegetariana este un argument?

| HolyPotato a răspuns (pentru monicaangel):

Felicitări! Și eu sunt.