| Anna0111 a întrebat:

Pro sau contra unirii Romaniei cu Basarabia? Justifica!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Contra. Romania face niste eforturi de 25 ani sa prindem Europa din urma.

In rolul nostru pe care il avem in UE, o unire cu Moldova ar insemna multi pasi inapoi. Si asa securizarea frontierelor de est ale UE este o problema, alipirea Moldovei nu ar faca decat sa mareasca problemele.

Plus estul tarii este regiune cea ma saraca a Romaniei, nu e nevoie si de mai multa saracie.

Si pe langa toate aste mai mult de jumatate din moldoveni vor alipirea la Rusia, nu ii intereseaza civilizatia si UE

| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz.Ar insemna sa ne legam singuri pietroiul de gat urmand sa cautam si balta.Conform ultimelor sondaje mai bine de jumatate dintre ei doresc sa faca parte din Noua Russie.

| pufulescu a răspuns:

Sunt pentru! Gandind in timp : pe termen scurt ar fi un dezastru economic, pe termen mediu am schiopata impreuna dar pe termen lung este idee excelenta fiindca in Romania scade populatia de romani autentici si orice infuzie de ' sange nou ' este buna.

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu):

Si crezi ca populatia Moldovei, care e mai mica decat Bucurestiul si cu sange rusesc o sa rezolve problema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unirea costă iar în momentul de față România e în criză. Deci, nu.