| Muflă a întrebat:

Probleme cu energia. Indiferent la ce oră m-aş culca, dacă nu mă laşi să dorm pân' la prânz nu se-nţelege nimeni cu mine. Şiii bine-nţeles că de când a început liceul sunt ca un zombie -_- Trebuie să mă trezesc în fiecare zi pe la 6 fără şi nu pot să mă concentrez pe nimic din ce fac. Dacă mă-ndop cu dulciuri îmi vine energia abia spre seară, Cola şi ceaiurile sunt prea slabe şi de cafea nu m-ating (too fuckin' bitter :-&). Nici chestiile gen RedBull nu-mi plac, deci... mai are cineva vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Şi la mine e la fel. sad
Eu una cred că e din cauza alimentaţiei nesănătoase. Am încercat şi eu o vreme să mănânc cât de cât sănătos şi chiar mă simţeam mai bine happy
Dacă poţi... încearcă şi tu să mănânci sănătos.
Mai fă şi ceva mişcare, poate are şi ea efecte. tongue
Succes!

| yellowalien a răspuns:

Trebuie sa-ti schimbi destul de mult modul de viata.
Scoate din alimentatie dulciurile(ciocolata neagra poti s-o pastrezi, e o sursa de magneziu), sucurile din comert, ceaiul verde, poti bea ceai negru in loc, e ceva mai bun.
Fructe si legume mananci? Daca nu, ar fi bine sa te imprietenesti cu salatele( incearca salata vedre cu rosii, ardei, ceapa, orice iti place sau iti trece prin cap in ce cantitati crezi, adauga niste ulei de masline si piper, sare dupa gust, iar daca ti se pare ca nu are gust poti adauga ton din conserva sau branza feta, e delicioasa!), mananca mai putina carne, iar daca iti place asa mult, alege pestele. Inlocuieste painea alba cu paine de secara, paine cu seminte etc, sunt o multime de varietati de paine proaspata si yummy prin supermarketuri.
Inlocuieste gustarelele pline de zahar cu fructe: merge, banane, portocale, pere etc iar zaharul din ceai/ limonada inlocuieste-l cu miere de albine.
Putina miscare ar ajuta, asa ca dupa ore ai putea sa te plimbi macar o jumatate de ora- o ora prin oras/ parc, sau ai putea iesi cu rolele, bicicleta, in fine, intelegi tu!
Incearca sa nu te culci mai tarziu de 12
Nu fa exces de medicamente, de fapt evita-le pe cat posibil!
Nu sta prea mult pe internet, pentru ca in felul asta trece ziua pe langa tine fara sa fi facut nimic saaau, tot amani momentul dusului la somn inca 5 min si inca 5 si inca 10 pana se fac ore bune.
De prisos sa mai adaug ca alcoolul si tigarile n-au ce cauta in viata ta!
Bafta si spor la energizare!

| Deny1333 a răspuns:

Am cam aceeaşi problemă, honestly.
Poate că ar trebui să-ţi începi ziua ieşind puţin pe balcon dimineaţa sau să te speli cu apă rece pe faţă, maybe it helps. O cafea nu ar strica, totuşi. Încearcă şi vezi cum e. Şi, de obicei, nu mai mânca/bea ziua chestii care te agită că e mai rău [ştiu, ştiu, nici eu nu cred că aş renunţa la asta] şi seara încearcă să înlături stresul când te pui în pat. O atitudine optimistă cică ajută.
Dacă nu... las-o baltă, poate o să te obişnuieşti. Şi dacă nu reuşeşti nici asta, eh... o să rămâi ca un zombie pe vecie, la fel ca toţi cei ce învaţă dimineaţa. -.-"
Baftă!

| psycho771 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate ai vreun deficit de Magneziu sau esti anemica? Eu zic sa intrebi un medic, nu sa lansezi intrebarea aici... Sau incearca la un magazin naturist...

| Muflă explică (pentru psycho771):

Nu-s astea, analizele au ieşit ok

| psycho771 a răspuns (pentru Muflă):

Atunci nu-ti pot explica in termeni medicali ce ai si nici nu stiu daca are rost, ca cel mai probabil nu vei crede...

| Muflă explică:

Am spus că INDIFERENT la ce oră m-aş culca, sunt tot obosită. Am încercat de toate.__.

| pinguuina a răspuns:

Trebuie sa iti schimbi putin stilul. o sa te obisnuiesti in vreo 3-4 saptamani.

| Muflă explică (pentru pinguuina):

Au trecut săptămânile alea. Aşa eram şi acum câţiva ani, în şcoala generală. N-o să mă obişnuiesc niciodată, crede-mă. Vreau doar ceva care să mă ţină în picioare... dacă există

| Yep a răspuns:

Stiu eu.Se numeste LENE.winking