| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu!!!
Ma trezesc in fiecare noapte in intervalu de ore 3-5 beau apa, si dupa adorm la loc, deci sa nu se inteleaga ca nu mai pot sa dorm, ca nu am insomnie.
Nu consum cola, cafea sau energizante..deci care ar fi motivul si daca e vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal, mai ales daca dormi peste 6 ore. Te trezesti intr doua cicluri de somn. E posibil sa bei prea putina apa in timpul zilei (adica sub 2, 5 litri de lichid) sau sa mananci prea sarat si de asta sa te trezeasca setea. Oricum, nu e absolut nici o problema faptul ca te trezesti sa bei apa, e normal.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
poate fi o simpla deshidratare sau un obicei de al tau, cati ani ai poate fi si din cauza varstei, oricum fa niste analize la sange, urina, scaun si eventual un consult mai intens, asa cum se zice "Mai bine sa previi decat sa tratezi".
O zi buna.

| Kriss96 a răspuns:

Pentru asta ne consumi timpul? Ca nu sti de ce bei apa noaptea?
De sete nu ai auzit? Daca bei apa de distractie atunci e mai grav.
Daca ti-e sete nu te mai stresa aiurea ca o sa-ti cada parul.

| AlexDFY a răspuns:

Pentru ca iti e sete.

| anonim_4396 explică (pentru AlexDFY):

Da, dar am uitat sa mentionez, cum as putea oprii asta, pentru ca din cate am citit, daca te trezesti in timpul unui ciclu neterminat de somn, ai sansa sa te simti obosit pe timpul zilei, si beau apa multa pe timpu zile 1-2 l pe zi, daca vin oamenii cu ideea sa beau multa apa inainte de somn.

| Kamakura a răspuns:

Eu stiam ca daca nu esti destul de hidratat noaptea esti obosit ziua. Deci e foarte bine ce faci.
In + ajuta mult la amintirea viselor.

| Irinoasa a răspuns:

Nu cred ca e nici o problema. Aveam si eu o colega care imi spunea ca tot asa se scula la 3 fix in fiecare noapte si bea apa din cauza ca asa o obisnuisera bunicii. Probabil ti-a intrat in reflex si creierului tau ii va fi greu sa scape de acest obicei.