| user5493 a întrebat:

Produsele alimentare pasteurizate sunt mult mai sanatoase pentru ficat decat cele care scrie pe ele ca au conservanti,aditivi? stiam ca pasteurizarea e diferita de conservare, iar ce e pasteurizat e mai sanatos pentru organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De scris, se poate scrie orice. Da, daca sint intr-adevar pasteurizate, sint mai sanatoase pentru ca, cel putin teoretic, nu contin conservanti. Dar cum ti-am mai spus, pentru cele din comert nu garantez. Eu prefer sa fac totul in casa cahiar daca, nici ingredientele nu mai sint la fel de curate ca altadata.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, cele pasteurizate sunt mai sănătoase pentru organism și implicit pentru ficat!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele pasteurizate sint mai sanatoase. Dar numai daca sint facute in casa. Pentru cele din comert, nu bag mina in foc ca nu ar avea conservanti.

| user5493 explică (pentru anonim_4396):

Am vazut ca sunt si energizante obtinute prin pasteurizare, asa am vazut ca scrie pe ele-produs pasteurizat-sunt mai sanatoase decat celelalte energizante, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru user5493):

De scris, se poate scrie orice. Da, daca sint intr-adevar pasteurizate, sint mai sanatoase pentru ca, cel putin teoretic, nu contin conservanti. Dar cum ti-am mai spus, pentru cele din comert nu garantez. Eu prefer sa fac totul in casa cahiar daca, nici ingredientele nu mai sint la fel de curate ca altadata.