| anonim_4396 a întrebat:

Care lapte e mai sanatos? Cel pasteurizat normal sau prin UHT?

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Dintre astea 2, UHT.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

UHT

cami
| cami a răspuns:

Reclame peste reclame.:-J.ala de la mama de-acas` muls direct de la vaca!

| DenissaDeea a răspuns:

Cel mai sanatos lapte e cel muls proaspat de la vacuta/dar in lipsa, foloseti laptele pasteurizat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cel luat direct de la sursă (văcuță, capră, bivoliță - este cel mai gras lapte) sau cel pasteurizat.
Poftă bună.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De capra. ce-i mai multi anticorpi si cel mai apropiat de laptele matern

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laptele natural, de la vaca. Ce cumperi la cutie nu are legatura cu laptele cum il stim noi. Daca alegi intre cele 2, ia pasteurizat, pentru ca pasteurizarea inseamna 3 minute la 70 de grade, iar Ultra High Temperature inseamna cateva secunde la 300 de grade, cand se distrug toate vitaminele.

| TheMan a răspuns:

Cel normal(fiert acasa nu cumparat)