| keops9968 a întrebat:

Propunere pentru criza de coronavirus: puneti batranii temporar in hoteluri si lasati tinerii sa se imunizeze natural. Ce parere aveti? E o idee mai nebuna decat colapsul global al economiei ce va surveni datorita carantinarii totale a planetei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Strategia actuala pare mai degraba o gluma proasta.

14 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Dar daca punem un batran cu o tanara si un tanar cu o batrana nu ar fi mai bine? Macar o sa moara fericiti.

| keops9968 explică (pentru Digikey):

Daca tinerii s-ar imuniza natural nu ar mai putea transmite virusul altora. E o solutie logica, avand in vedere si faptul ca batranii contribuie minim economiei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă m-aș apuca și eu să povestesc pe TPU tot ce visez noaptea, n-ați mai avea loc de mine pe aici.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Legile nu le faci tu, le face presedintele, tu si altii trebuie sa se supună.

| keops9968 explică:

In situatii de genul asta e important sa alegi sacrificiul mai mic. Nu e o solutie ideala, dar e mai buna decat alternativa.

| keops9968 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ai citit primul cuvant?

| Digikey a răspuns (pentru keops9968):

Doar ca batranii au luptat si au muncit pentru ce avem azi. Economia si asa este vai de capul ei pentru ca tot batranii cu voturile lor ne-au bagat in groapa.

| keops9968 explică (pentru Digikey):

Evident, dar daca se va continua cu strategia actuala vor suferi toate categoriile de varsta pe termen lung.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru keops9968):

Da, era o propunere. Dar nu este o solutie.

| keops9968 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Istoria va dovedi cine a avut dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Presedintele nu face legi, avem sistem parlamentar. Legile sunt facute de parlament sau guvern (ordonante).

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Ne luam la întrecere?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Nu vrei asta. Visez cât pentru 5 oameni.

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Hmm nimeni nu ma întrece la vise mai ales d-alea fantasy și SFhee hee