| AnotherGirl a întrebat:

Ce parere aveti despre noua propunere de a se corecta lucrarile de la Bacalaureat in alte judete decat in cele in care se sustin probele?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parere foarte buna.

| AFR81 a răspuns:

Mie mi se pare uluitor ca se iau atatea masuri de "combatere" a copiatului. Pe langa propunerea asta, pe langa camerele de luat vederi cu sistem audio, mi se pare uluitor ca se amesteca politia, serviciile secrete, intr-un cuvant justitia. Cred ca toata lumea ar trebui sa gandeasca ca ar fi benefic ca majoritatea elevilor sa reuseasca, sa mearga mai departe si sa aiba un loc de munca. Cred ca s-a ajuns prea departe cu examenul asta.

| AnotherGirl explică (pentru AFR81):

Stiam de faza cu jandarmii dar nu si de cea cu politia... E o noutate

| T0T a răspuns (pentru AnotherGirl):

Dacă la ăia din generală a venit poliția să ia lucrările laughing Să vezi la bac ce va fi...

| AnotherGirl explică (pentru T0T):

Au innebunit cu totii. Parca ar fi vorba de infractori nu de niste copii care dau examene.

| FemeiaPisică a răspuns:

Este o pierdere de timp, sincer. Din câte am înțeles, exista șansa ca această propunere să fie aprobată deoarece nu este susținută doar de Minister, ci și de FSL.
Ministerul vrea să elimine orice favorizare a elevului de către profesor. De exemplu, dacă lucrarea pică la un profesor care te cunoaște sau ai făcut meditații cu el, sigur îți mărește nota chiar dacă este de la alt liceu.
Dar, sigur notele o să scadă deoarece se pune presiune pe profesori și fac greșeli la corectarea lucrărilor.

| AnotherGirl explică (pentru FemeiaPisică):

Exista concurenta si raca intre judete si asta ar putea afecta notele care nu stiu cat de obiective vor mai fi. Plus ca fiecare judet are cateva reguli diferite de care se tine cont.

| T0T a răspuns:

Ne ard mai rău la note.

| Sociopat a răspuns:

Se caca pe ei din ce in ce mai tare.

| jhon921 a răspuns:

Nu inteleg de ce ne cramponam la a incerca sa gasim o gramada de scuze pentru notele proaste de la bac? Poti sa dai bacul in Honolulu si sa ti-l corecteze in Tanganica daca te-ai pregatit nu conteaza detaliile oricum o sa obtii o nota mare. Eu cand l-am dat acum 6 ani(pff cat a trecut deja laughing ) lumea era mai preocupata de invatat decat de cum sa copieze si masurile de control nu erau asa de mari, acuma copii nu mai invata si incearca sa gaseasca modalitati de a pacalii sistemul, astfel ca e normal ca si sistemul sa fie mai pregatit in fiecare an. Ideea e simpla bac-ul e cel mai simplu examen din viata unui om si daca citesti putin e destul de lejer de trecut.