| anonim_4396 a întrebat:

pentru raspunsul cel mai bun dau Funda si VOT de mult vreau sa vorbesc cu cineva in legatura cu acest subiect. prietenii am crezut ca ma vor crede ciudata sau psihopata si nu am vrut sa fac problemele mele publice pe net. dar NU MAI REZIST! si nu cred ca un psiholog m-ar putea intelege... nu cred ca e o idee buna sa ne spunem proplemele la necunoscuti. deci am sa incep. mama si cu tata se cearta de vreo 2 ani, nu tare, ma gandesc castreburi si afaceri in timp ce ei detin o firma. insa cu cateva zile in urma, mama la facut pe tata in toate felurile. tata a plecat la cumparaturi cu frate-miu si eu am mers la o intalnire la mall. mama si cu tata sau dus sa vorbeasca pe la ora patru in aceea zi. si miau venit idei de gen vor sa se desparta sau sa divoteze!(mama a mai adus vorba de divort odata) si de exemplu acum mama e in baie si plange, vorbeste la telefon! eu nu mai stiu ce sa fac pentru ca sunt chestii foarte serioase si nu stiu cum sa actionez crying! cred ca mi-e frica sa nu divorteze! pentru ca eu ii iubesc la fel de mult! de multe ori am plans si am facut o criza la scoala si prieteni mau obligat sa merg la psihologul scolii. va rog ajutati-ma crying nu mai suport crying APROPO AM DOAR 12 ANI...

Răspuns Câştigător
| roZatoare a răspuns:

Stiu ca s-ar putea sa nu citesti asta si sa fie un simplu cimentariu pierdut, insa sa incepem.....am 14 ani si parintii mei cam de trei sau patru ani se cearta, nu pot sa zic clar ca iti inteleg situatia ca nu am trait aceleasi lucruri ca tine, ci undele asemanatoare. Tata era alcoolic, venea beat, conducea beat si pana acum a avut mai multe amante dintre care una era profesoara la scoala mea. Nu am trecut singura prin asta, am o sora cu doi ani mai mare decat mine, eu plangeam si o vedeam pe ea cum se abtine sa planga ca sa nu ma faca sa ma simt si mai pierduta. Dupa primii doi ani de la incidente s-au mai calmat lucrurile, dar totul a luat-o de la inceput. Si parintii mei vorbeau de divort, la un moment dat s-a facut si un schimb de palme intre ei, stiu ca eu ma inchideam in baie si ascultam muzica sa nu mai aud. Tot in perioada aceasta mama a cedat nervos si in fata noastra a luat cutitul si incerca sa isi faca taieturi pe maini. Dupa tot asa a fost o perioada de cateva luni de liniste si de la craciunul din anul 2011 au inceput iar.
Imi pare foarte rau sa aud ca ai si tu o experienta neplacuta cu familia, dar nu trebuie sa tii totul in tine, pana anul trecut si eu tineam totul in mine, nu spuneam nimanui ce se intampla acasa si aveam momente in care la scoala incepeam sa plang in hohote si sa nu ma opresc deloc, imi pare rau de colegi si de profesori ca m-au vazut in halul acela, dar timpul trece, urerea pe care o simti acum se va aplana cu timpul, dar intotdeauna iti vei aminti. Eu m-am apucat de scrii povesti pe care le postez pe un blog, poti sa iti gasesti un hobby sa te linistesti. Stiu ca probabil nu vei citi asta dar...fii tare, intr-o zi totul o sa se sfarseasca, dar pana atunci nu uita : viata e mai frumoasa decat pare, tine fruntea sus si incearca sa schitezi un zambet, nu uita va veni ziua in care vei putea zambi din tot sufletul, pana atunci ai rabdare.

PS daca vrei pot sa iti dau id-ul meu, sunt o buna ascultatoare si o sa incerc sa te sustin

| User657483 a răspuns (pentru roZatoare):

Am citit tot si sa stii ca imi pare chiar rau pentru tine! Sa stii ca chiar mi-ar placea sa vorbim, dar se poate sa iti spun idul meu in particular daca este posibil asta pe TPU ( sunt noua ).

| roZatoare a răspuns (pentru User657483):

Ti-am trimis eu un mesaj cu id-ul meu

14 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Hristos a inviat! fruntea sus, discuta cu mami tau ceia ce te framanta, nu mai tine in tine, intreab-o ce are de gand, zii ca esti matura in gandire si ca iti dai seama ca ceva nu e in regula cu relatia lor. vorbeste cu ea chiar si cu tatal tau, zile ca tu vrei sa ai o familie, deci implicit ei doi fac parte..nu amana subiectul si vorbeste cat mai urgent cu parintii tai.
Mult succes!

| Crisu a răspuns:

Incearca sa le explici ca ar trebui sa isi rezolve problemele in liniste, fara sa te afecteze si pe tine. E normal sa existe certuri intr-o familie, adica mi se pare normal. Explica-le ca tie iti e frica sa nu divorteze, si ca nu ar trebui sa se certe asa... happy

| iInfinityDarkness a răspuns:

E dificil sa traiesti asa, si mai ales daca ai 12 ani, ai putea avea o trauma din cauza acestei certe, dar ar trebuie sa mergi la psiholog, sau macar sa stai undeva pana se limpezesc apele.Nu e bine sa stai acolo prividu-i cum se cearta

| Dan1989P a răspuns:

Imi dau seama ca treci printr-o perioada grea, cu atat mai mult ca ai 12 ani dar, gandeste-te ca intr-o zi vei suferii si tu ca mama ta, si ca trebuie sa iei niste decizii."si nu cred ca un psiholog m-ar putea intelege... nu cred ca e o idee buna sa ne spunem problemele la necunoscuti": Nu cred ca este o idee buna, ba chiar foarte proasta pentru ca trebuie sa te consulti cu cineva care te cunoste mai indeaproape.Noi ce sa stim? Doar fiindca ne povestesti, nu inseamna ca o sa stim toate detaliile.Trebuie sa vorbesti cu un psiholog deoarece poti sa-i povestesti ramurile problemelor pe care le au parintii tai si tu, cu ajutorul psihologului, vei putea sa vorbesti cu ei si sa-i ajuti sa se impace.Si eu am avut probleme si am zis ca nu m-ar ajuta cu nimic psihologul dar nu a fost asa!

| asdfghjhghkjj a răspuns:

Stiu cum e sa nu ai parintii impreuna si nu e chiar bine. si eu am 12 ai. tatal meu e in Italia iar mama mea e in Germania, nu au ost nici o data impreuna, deci eu sunt practic un accident, dar daca ai tai vor sa divorteze... ar trebui sa le amintesti ca au si copii de care trebuie sa aiba grija, sa le spui si lor ca tie nu iti convine aceasta idee si ca ar trebui sa se impace macar de dragul vostru, daca si atunci ei vor vrea sa se desparta...nu stiu ce sa mai zic, inseamna ca ori sunt prea pripiti, ori nu se pot pune macar o clipa in postura ta.

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

Eu o sa iti spun parerea mea este ca sa ii intrebi pe parintii tai sa vorbesti cu iei si o sa iti explice pana la urma iei iti sunt cei mai buni prieteni nu merge pe idea de,, eu cred" pentru ca poti ajunge sa faci o depresie sau cv daca continui cu plansu in baie si chestii de genu acesta.

| dana90 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa vorbesti cu ei este dificil sa ai parinti despartiti dar daca ei nu mai sunt compatibili tu nu ai nicio vina nu uita tu nu ai gresit cu nimic asa sunt adultii au si ei problemele lor dar trebuie sa vorbesti cu ei sa va spuna tie si fratelui tau ce se intampla asta este parerea mea eu asa as proceda

| InvisibleTouch a răspuns:

Hmmm. Tu spui asta "si nu cred ca un psiholog m-ar putea intelege... nu cred ca e o idee buna sa ne spunem proplemele la necunoscuti" noi suntem tot necunoscuti big grin si unii sunt si psihologi! E normal sa te afecteze problemele insa tu nu ai cum sa ii ajuti. Daca sunt problemele parintilor, chiar nu e ok sa intervii pentru ca nu ai ce sa faci, problemele si le vor rezolva ei singuri mai devreme sau mai tarziu. In cazul in care se va ajunge la divort inseamna ca ei nu mai sunt compatibili si nu mai au aceleasi interese.Gandeste-te asa ce preferi sa stea impreuna, sa nu divorteze si sa fie nefericiti sau sa se desparta si sa le fie mai bine la amandoi? Stiu ca esti intr-o situatie dificila, esti micuta insa aici poti doar sa vorbesti cu parintii tai sa le explici in ce maniera te afecteaza problemele pe care ei le au fara ca tu sa intervii in acestea. Ei vor intelege si vor cauta o solutie in asa fel incat tu sa nu mai fi asa afectata de ce se intampla intre ei. O ultima idee, nu ai de ce sa nu apelezi la psiholog pentru ca el nu e acolo ca sa te judece ci ca sa te ajute, asta e job-ul sau. Referitor la grija pe care tu o ai ca acesta sa nu cumva sa dezvaluie ceea ce ii spui tu, nu trebuie sa-ti faci griji deloc. Acestia nu au voie sa dezvaluie ceea ce le spui tu happy Sper ca totul sa se rezolve cat mai repete pentru tine happy

| User657483 a răspuns (pentru InvisibleTouch):

Faza e ca eu nu intervin. doar ca aceste chestii ma afecteaza la modul ca atunci cand sunt in baie sub dus plang, cand sunt singura plang. tu crezi ca ar trebui sa merg la un psiholog?

| InvisibleTouch a răspuns (pentru User657483):

Cred ca e foarte important sa stie parintii tai despre cum te simti tu si cat de afectata esti de problemele lor. In cazul in care situatia nu se remediaza, un psiholog va poate ajuta happy numai sa gasesti 1 bun. Dar cred ca parintii tai atunci cand o sa afle situatia o sa faca in asa fel incat tu sa nu mai suferi si sa nu mai fi deprimata si poate nu va fi nevoie de un psiholog happy

| RamooNebunik a răspuns:

Incearca sa le explici ca ar trebui sa isi rezolve problemele in liniste, fara sa te afecteze si pe tine. E normal sa existe certuri intr-o familie, adica mi se pare normal. Explica-le ca tie iti e frica sa nu divorteze, si ca nu ar trebui sa se certe asa...happy

| roxanagabriella a răspuns:

Hristos a înviat! După cum zice și Invisible Touch, aici toți suntem necunoscuți. Părea mea este să vorbești atât cu psihologul, cât și cu părinții. Pe psiholog nu îl/o cunoști acum, dar după ce vorbiți, vă veți cunoaște. Dacă ai tăi colegi te-au sfătuit să vorbeși cu psihologul, înseamnă că deși ei nu te pot ajuta, își doresc să o facă prin intermediul psihologului. Poate ar fi ok să îi asculți. Curaj!