| deea0deeuta a întrebat:

Hei...am si eu nevoie de ajutor. Nu e o intrebare, e mai mult o problema. De la un timp am inceput sa ma tai, nu foarte grav insa taieturi mici si multe. Sunt foarte deprimata, si trista, nu mai suport sa stau singura, parca toata lumea are o problema cu mine, si simt ca toti ma urmaresc, parca m-ar cunoaste si parca vorbesc despre mine.
Nu am cu cine sa vorbesc, nu am prieteni in care sa am incredere, si nici mamei nu ii pot spune, dar mereu ma simt asa, stau in intuneric, ascultand muzica, de frica sa nu ma vada nimeni, sa nu ma critice, stiu ca o fac, pentru ca toata lumea e perfecta, iar eu? La mine defectele sunt pe primul loc, si la scoala, oriunde stiu ca nu sunt acceptata, iar taieturile au ajuns sa imi fie singurele prietene.
As vrea sa discut cu un psiholog poate, dar, nu cred ca mama ar vrea asa ceva si eu nu am mai vorbit cu nimeni despre problemele mele pana acum, nu stiu ce sa fac. Am prieteni, dar nu pot avea incredere ei, si chiar daca sunt multi, ma simt singura, taiatul ma ajuta...nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum poate taitul sa te ajute. nu face decat sa te cufunde mai adanc in problemete tale. discuta cu parintii, psihologul este cea mai buna solutie in cazul asta

| gelu1970 a răspuns:

Ca taiatul te ajuta e parerea ta. taiatul te duce jos, si mai jos, si mai jos. inver de ceea ce spunea muzica: "sus, tot mai sus, si mai sus". daca vrei sa vorbesti cu cineva sunt sigur ca ai destui in jurul tau. ca vrei sa vorbesti cu un psiholog de asemenea nu cred ca te opreste nimeni. ca vrei sa continui sa te tai, continua...doar tu poti sa te opresti in momentul cand vei vrea.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta despre aceasta problema. Sunt convinsa ca dupa ce vei vorbi cu ea te vei simti mai bine si nu cred ca va fi impotriva sa mergi la un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti vorbi cu noi.Iti poti face prieteni virtuali care nu sunt niste roboti ci tot persoane reale care apasa pe niste taste sa iti scrie. Poti spune aici durerea, ce te framanta, poti sa iti fci amici aici si sa vorbesti cu ei despre una si alta prin rubrica de mesaje.Incearca. Nu esti singura cu probleme, toti avem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taiatul e noul trend, tine-o tot asa!