| DarkShina5566 a întrebat:

Pt. fete:Ce este bine sa mananci si sa nu mananci in timpul menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TomJerry a răspuns:

Recomanda un regim bazat pe cat mai multe cruditati, lipsit de carne si produse de origine animala pe perioada ciclului, si chiar cu putin timp inainte, din momentul in care incepe sindromul premenstrual. Pentru a compensa mineralele si vitaminele pierdute, se recomanda fibrele, care sunt continute de cereale si trebuie dizolvate in lichide calde, cum ar fi laptele degresat sau ceaiurile din plante. Alte alimente care contin fibrele necesare sunt fructele si legumele crude, care pot fi combinate in salate. Daca vrei sa mananci si ceva cald, opteaza pentru orez fiert si supe usoare, fara carne. De asemenea, cartofii copti asezonati cu salate vor fi un excelent aliment pur si hranitor pentru tine in aceasta perioada. Nu orice vegetala este insa permisa. Arahidele si fisticul sunt prea grele, asa ca e mai bine sa le eviti. La fel si excesul de sare.ea lichide cat mai multe. Pe langa cei doi litri de apa recomandati zilnic, e bine sa consumi si bauturi care contin vitamine.
- O alegere buna este ceaiul de salvie, busuioc, salcam si chiar tei, care decongestioneaza
zona uterina si te calmeaza emotional.
- Sucurile proaspete te ajuta sa iti reechilibrezi nivelul de vitamine. Pentru a-ti asigura nivelul de minerale optim, consuma suplimente pe baza de calciu si fier.
- Evita cat mai mult in aceasta perioada cafeaua si ciocolata. Chiar daca exista in popor ideea ca acestea „ajuta", nu fac decat sa excite si mai mult sistemul nervos si sa mareasca sangerarea. Dulciurile rafinate maresc aciditatea care duce la cresterea sangerarii.

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Orice ca pana la urma menstruatia nu e boala.Mananca orice te face pe tine sa te simti bine si ce simti tu ca iti prieste.

| Beniamin678 a răspuns:

E bine sa mananci ciocolata si nu hamburgar dar pita da

| giulygiorge a răspuns:

Buna! cel mai bine este sa te feresti de sucuri acidulate, ciocolata. Daca ai dureri mestruale bea multa apa, ceai de musetel si fa miscare.