| ionutandrei29 a întrebat:

Putem spune ca, Coca-cola este un drog pentru noi oameni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ʌɲɗɾєɱʌɾɣ a răspuns:

In 10 minute dupa consumarea unui pahar iti intra zahar in organism, echivalentul a 10 lingurite...
- zaharul din sange cauzeaza un exces de insulina. Ficatul tau reactioneaza la acest lucru transformand cat mai mult zahar in grasime.
- Absorbtia de cafeina e completa dupa 35 minute. Ti se dilata pupilele, iti creste tensiunea si ca raspuns, ficatul elibereaza mai mult zahar in sistemul circulator.
- Corpul tau in 45 minute creste productia de dopamina, stimuland centrii nervosi ai placerii din creierul tau.
- In 60 minute de aici incolo: Acidul fosforic uneste calciul, magneziul si zincul din intestinul subtire, provocand o crestere a metabolismului.
- Proprietatile diuretice ale cafeinei intra in joc (iti vine sa urinezi). Evacuezi calciul, magneziul si zincul ce erau destinate oaselor, precum si sodiu, electrolit si apa.
- Pe masura ce abrambureala din tine se calmeaza, vei avea o lipsa de zahar. Esti iritabil, nervos si/sau lipsit de vlaga. Practic ai eliminat toata apa din Cola si odata cu ea, si o multime de elemente nutritive ce puteau fi folosite de catre organismul tau spre exemplu, in abilitatea de a te hidrata sau in intarirea oaselor si dintilor.

In concluzie, Coca-Cola este periculoasa daca vrei tu il putem numi un drog! Ai grija si incearca macar sa nu consumi Coca-Cola in exces! Doar din cand in cand (adica cat mai rar)!

17 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Drog nu, dar fi sigur ca te ucide pe dinauntru

| Hikari a răspuns:

Nu. Mie una imi place foarte mult Coca-Cola, si nu cred in vorbele astea. happy

| Tsunade99 a răspuns:

Nu, cum adica drog?
Si eu mai beau cola dar asta NU inseamna ca ma drogez.
E o bautura carbogazoasa.

| Florin6326 a răspuns:

Drogul - este substanţa licită sau ilicită al cărei consum (din motive medicale sau din alte motive) determină fenomene de dependenţă şi toleranţă. Deci; tu ce crezi?

| YunaFFX a răspuns:

Consumat excesiv, da, poate deveni un drog. Pentru mine cel putin a fost, in conditiile in care la varsta de 5 ani consumam 2 litri pe zi de Coca-Cola si nu adormeam decat de la 12 noaptea incolo, ma enervam foarte usor dar daca nu beam ma simteam lipsita de energie. Asa ca mare atentie. Sper sa-ti fie de folos.

| RфZaημtzα a răspuns:

Nu chiar.

| Rush a răspuns:

Nu e chiar un drog, dar e pe aproape ...Pepsi se consuma mai mult ca si coca-cola dar cam tot aia e, cand incepi sa bei nu te mai poti oprii, dar iti face rau si la dinti si la stomac si cea mai tampita chestie iti face sete, ca multe alte sucuri

| Tkn a răspuns:

NU! Putem spune otrava-drag!
Nu mai consumati sucuri carbogazoase!

| niNNu a răspuns:

Sincer nu cred i asa ceva. In lumea de azi la cate cacaturi se pun si in alinte.Nu cred ca cola e asa nesanatos.Eu beau zilnic cola/montain dew si nu am patit nimic veci.Mai mult rau iti face un suc la 2 lei de prosta calitate.

| sefwefhiff a răspuns:

Normal ca este...si va fi intotdeauna...

| Deny14 a răspuns:

Pentru uni da, pentru alti nu depinde
unora le place foarte mult (de exemplu mie)
altora nu le place deloc (exemolu varul meu )
fundita?

| Kira_8211 a răspuns:

Da dar un drog bun!

| artur99 a răspuns:

Nu.
După niște studii îndelungate sa aflat că coca cola are cei mai puțini euri, cei mai puțini coloranți și cele mai puține zaharuri.
L-ai incercat vreo dată?winking

| Bloomi a răspuns:

Da

| caty870 a răspuns:

Pai daca il bei in exces poate fi ca un drog, organismul iti va cere tot mai mult.La fel se intampla si cu drogurile

| aly02 a răspuns:

Depinde daca bei prea multa da!
Iar daca bei 6-7 paharae da, este un drog! dar un pahar nu stricaa! frundaa?puppy dog eyes

| lorena_9743 a răspuns:

Coco-cola este echivalenta cu tutunul te distruge mai intai in interior usor dar sigur.Cel mai bine este sa eviti consumul excesiv al tuturor bauturilor carbogazoase mai ales coca-cola.