| FataCuBuff a întrebat:

TPU coca cola este un drog si daca bei ce se intampla poti ave a probleme cu nerviii spunetiimi ce se poate intampla de la coca cola cine imi zice funda+vot

11 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Coca Cola este un drog in aceeasi masura in care si ciocolata sau cafeaua sunt.Deci nu vei pati nimic atata timp cat o bei in cantitati acceptabile. Oricum dauneaza foarte mult dintilor si sanatatii in general deci nu ti-as recomanda s-o bei deloc.

| xXdoareuXx a răspuns:

Nu cred. doar ca nu este bine daca faci exces. de exemplu unchiul meu bea cola in fiecare zi. si el pur si simplu nu poate sa stea fara sa bea cola. macar o gura pe zi.

| Maomau a răspuns:

Coca Cola nu este un drog ci o bautura racoritoare care contine substante cu efect energizant ca si cafeaua, doar ca mai putin decat contin bauturile energizante.
Sunt bauturile energizante sau cafeaua un drog?
Da tigarile si alcoolul?
Daca ai nervi slabi nu consuma bauturi care tii excita, gen cafea, energizant ca Red Bull, sau Coca Cola mai putin!

| Irena97 a răspuns:

Coca cola da dependenta daca e consumata regulat, zilnic. Devine o obisnuinta, de aia i se zice ca e ca un drog. Asa poate fi si cafeaua.
De fapt nu e nici un drog dar nu e o bautura tocmai sanatoasa, fata de sucurile naturale.
Daca bei mult, avand cafeina, te ia cu palpitatii si tremuraturi. Daca bei jumatate de litru nu ai nimic.
Eu beau cu placere.

| Chronicles a răspuns:

Coca-cola nu este un drog ci o băutură nesănătoasă, caci în el se află diferite substanţe care au efect energizant, coloranţi artificiali care iţi îmbolnăveşte în special ficatul. Nu este bine să bei în exces, cel mult un pahar pe săptămână sau pe lună şi cel mai bine este să te abţi fără.

| Lora1 a răspuns:

Eiii! nu cred adica nu am mai uzit niciodata acest lucru :\

| MotanuJmekerit a răspuns:

Iti termina sistemul nervos. asta face coca cola

| beyondbirthday a răspuns:

Am auzit de un experiment facut de niste cercetatori sau asa ceva:
Ei au pus o bucata de ficat intr-un pahar de coca-cola si intr-o saptamana bucata s-a dizolvat!:O
Nu sunt sigura daca povestea e reala, dar oricum, cred ca consumul de coca-cola in cantitati mari poate afecta ficatul si alte organe interne. Apropo, stiai ca daca n-ar avea coloranti coca-cola ar fi verde?>_<

| HueyFreeman a răspuns (pentru beyondbirthday):

Aham. Cola este acida cu Ph de 3.2. Doar ca exista 2 probleme: 1. Cola nu o sa ajunga in veci la ficat.
2. Nu o sa stea in veci o saptamana in organism.

| puffii548 a răspuns:

Daca chiar vrei un experiment incearca asta; ia niste ficatei si unul pune-l intr-un pahar de cola sau pepsi unul intr-un pahar de apa si unul intr-un energizant sa vezi dupa o zi ce se intampla. Fundalove struck?

| PisicutzaCuTupeu a răspuns:

Incearca sa nu exagerezi cu Coca-Cola. Este adevarat, colorantii artificiali si in special acel acid provoaca dependenta si imbolnaveste in special ficatul.