| IrinaIri12 a întrebat:

Puteti sa ma ajutati sa imi inving teama de acee, injectii etc?
Imi este foarte frica, puteti sa ma ajutati? Dau funda sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AℓexIøиυŧ a răspuns:

In primul rand trebuie sa gandesti pozitiv despre injecti sau alte ace. Injectia spre exemplu nu-ti face rau, iti face un bine, iar durerea provocata e minuscula, te va durea doar o secunda.
Trebuie sa-ti relaxezi creierul inainte de o injectie sa nu mai fie stresat, gandeste-te ca nu te va durea, nu vei pati nimic, gandeste-te la ceva frumos, uita-te pe geam, i-ati gandul de la ele. Ia un ac in mana si uita-te la el sa vezi daca e intr-adevar un lucru de care sa-ti fie frica.

| MuscaaTete a răspuns:

Nu doare asa de tare o injectie precum doare o intepatura de viespe/albina. Dar atunci cand iti face injectia nu te uita la ac! Uita-te in alta parte. Si mie imi era foarte frica cand eram mica dar acum mi-a trecut frica aceasta pentru ca ma relaxam atunci cand imi facea injectia. Dar in final nu e ceva dureros, gandeste-te la cei care isi fac singuri injectii in vene, in mana! :O