| Tedy_3444 a întrebat:

Bunaaaaaaaaaaaaaaaaa! Cum sa imi inving teama de ciini! ajutati-maaaaaaaaa dau funditaaaaaaaaaaaaa!

Răspuns Câştigător
| calutuuuu a răspuns:

Cand vine vorba despre lucrurile care te ingrijoreaza sau te inspaimanta cel mai mult, imaginatia ta poate fi foarte bogata. Daca ceva iti face inima sa iti sara din piept si stomacul sa se stranga, exista o metoda care te va ajuta sa invingi aceste temeri. Gaseste-ti deci un loc linistit si urmeaza pasii de mai jos:
1. Mai intai, aseaza-te si gandeste-te la lucrul care te inspaimanta sau te ingrijoreaza cel mai tare si imagineaza-ti-l ca pe o minge stralucitoare de lumina care se afla langa tine.

2. Acum, imagineaza-ti ca scoti mingea de lumina, din corpul tau, astfel incat poti sa o vezi in fata ta. Inchipuie-ti mingea transformandu-se intr-un personaj sau o creatura care crezi ca i se potriveste (de exemplu un paianjen din numere daca ceea ce te sperie este un examen la matematica...)

3. In continuare, gandeste-te la un erou care poate infrunta frica. Ar putea fii un supererou sau o creatura mai puternica decat frica ta. Imagineaza-ti eroul langa frica ta.

4. Acum, vizualizeaza-ti eroul cum se lupta cu frica ta. Poate ca ea arunca mingi de foc spre el, sare in sus si in jos peste el sau pur si simplu il acopera cu panglici aruncate din spray-uri.
Imagineaza-ti-l pe eroul tau luptandu-se cu frica ta si invingand-o.

5. Data viitoare cand incepe sa iti fie teama, trage adanc aer in piept, si aminteste-ti ca eroul tau ti-a invins frica. Ai putea chiar sa-i arati limpede personajului care intruchipeaza frica ta ceea ce crezi despre el, desenandu-l pe o bucata de hartie, dupa care o arunci in closet si tragi apa dupa ea!

2 răspunsuri:
| calutuuuu a răspuns:

Sau iti iei un caine dresat... se zice ca cel mai bun prietren al omului este cainele!happywinking

| calutuuuu a răspuns:

Ms pentru funda!love struck pupkiss