| Jesko8713 a întrebat:

Recent de la frig mi-a apărut o bubă sau ceva cos pe buza de jos.
L-am rupt cu limba și dinții, a curs sânge și-a făcut zgaiba acea maronie s-a rupt și ea la rândul ei și acum nu mai e, e doar sânge.
E pe mijlocul buzei de jos are aproximativ 1cm2 diametru și e de culoare roșie rana și foarte puțin adâncită sau deloc
Am câteva întrebări în legătură cu asta
1. In cat timp trece?
2. Rămâne semn/cicatrice?
3. Ce trebuie sa fac ca-să nu rămână cicatrice?
4. Daca rămâne cicatrice/semn pot scăpa de el ca-să nu arate urat.
Daca dau cu crema de galbenele mă ajută cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

1) Cîteva zile.
2) Nu rămîne cicatrice
3) Nu trebuie sa faci nimic
4) Crema de galbenele e foarte buna. Ajuta sa se vindece mai repede.

| Jesko8713 explică (pentru cristi202):

Trăiască dl. Cristi, asemenea răspunsuri cu greu le poti lasă ne premiate.
Mulțumesc

| cristi202 a răspuns (pentru Jesko8713):

Cu drag!
Multumesc si eu!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"crema de galbenele mă ajută cu ceva?"

da, oarecum, fiind folosită in mod traditional pentru mentinerea sanatati pielii

| relian a răspuns:

Crema de galbenele este buna sau nu-i buna nici in bocanci laughing nu stiu de unde aveti ideile astea, am mai vazut romani asa, la orice crema de galbenele, de parca ar fi tamiei sau aghiazma de la biserica laughing

Te dai cu crema dew galbele sau nu te dai tot la fel iti va trece.Ba eu zic ca daca nu te dai o sa treaca mai repede, de ce? Simplu crema de care o fi tine rana umede si aia nu se vindeca, pe cand daca lasi asa se usuca si se vindeca.

Ai vazut tu la spitale ca doctorii folosesc ceva cidn taie ceva, operatii etc si dupa da cu creme?
Oamenii au niste idei babesti, singura chestie ce se da pe rani pentru a nu se aseza bacterii e dezinfectant, ori o cfrema de antibiotic, dar nu tot timpul.

In rest ce sa faca crema de galbenele? Ia intreaba pe Cristi ce face mai exact crema aia.

Daca ti-a aparut ce spui pe buza, ar putea sa fie Herpes, asa ca o sa treaca de la sine, nu o sa ramana semn, trebuie sa faca coaja si apoi sa cada.
Dar daca tu dai tot timpul cu crema de galbelene o sa se lungeasca procesul ala.

Daca ai herpes, atunci asta e, o sa mai apara, nu mai rupe ala, nu mai incerca sa sxcoti nimci, ca nu-i cos.

La herpes eu am incercat toat felu de creme, laughing uite ca am dat si eu, ce am spus mai sus e din experienta, am dat cu cfreme de cele mai scumpe si mai bune, am monitorizat in cit timp trece, apoi cand am mai avut iar, nu am mai dat cu nimci si tot dracu ala este laughing

Cu crema foloseam una ce era 1 gram sau nu mai stiu 20$ bani irositi laughing
De fapt aia nu face cm am zis nimic.Asta de galbenele rupe norii, te face s antos tun, nu vezi, orice problema rezolvata de crema minune laughing
Cind iti trece? poate sa dureze o saptamana sau chiar si mai mult, asa ca nu te bucura ca gata ai scapat.
Unde pui ca o sa mai apara, mai ales cand contidiile as de astea frig afara si vind si tu umbli asa si nu prea bei apa.

O sa observi tu mai tirziu cum sta treaba.Asa ca nu te bucura ca te-a rezolvat crema lu peste prajit

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Crema de galbenele o stiu de la sotia mea, ea o foloseste mult la rani, si ajuta, eu chiar acum folosesc, intr-un loc unde s-a facut rana, pentru ca a tot fost frecat, si dupa doar o zi, e o ameliorare evidenta.
Sunt sigur ca tu nu ai folosit-o, dar vorbesti.

"Ai vazut tu la spitale ca doctorii folosesc ceva cidn taie ceva, operatii etc si dupa da cu creme?" Se da cu betadina, si se recomanda pentru o cicatrizare mai rapida unele creme. Nu ai fost taiat, ca sa stii.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Una la mina am folosit si galbenele, asa ca nu doara vorbesc. A doua am fost taiat, nu cred sa ai tu mai multe taieturi ca mine.

A 3a la mina tu vorbesti doara, nu ai facut nici un test, nu ai facut nici o observatie, doara dai din gura, fara absolut nici o dovada.

Sa inteleg ca daca nu ai fi dat pe acea rana cu galbenele nu s-ar fi vindecat sau ce?
Ce divada, sau observatie aduci tu in sensul asta, la afirmatia ce ai facut?

Treb sa ai 2 taieturi cam in acelasi loc, trebuie sa fie ambele cam la fel de adinzi si lungi, apoi una sa o dai cu galbenele peste prajit, a doua sa o lasi fara, apoi observi cum si in cate zile se vor vindeca.

Cind aduci o dovada genul asta, atunci o sa scot palaria in fata ta laughing dar pana una alta o indes mai bine pa cap laughing

Cum zic am fost taiat, am avut taieturi destul de serioase, unele au necesitat sa merg la spital, niciodata nu mai recomandat careva cfreme de nici un fel, atentie de nici un fel.

Am fost si operat de menisc, la fel nu mi s-a dat creme sa dau peste acea taietura.
Cum am spus astea is chestii babesti, iar cremele ajuta pielea cumva, o hidrateaza, ii mai da ceva acolo vitamine sau ce zic aia, dar nu ajuta la vindecare.

Eu cred ca trebuie sa mai citesti ceva carti de anatomie, poate te lamuresti cine vindeca si cum se vindeca rani.

Vrei sa iti arat ca am si acu crema de galbenele laughing am pentru ca romanii din RO asta aduc aici antibiotice si creme de galbene si propolis laughing dar deja unia sau lamurit, adica ca nu fac nimic si e doara poveste babeasca, chestii populare, desi pe acea crema nu spujne nicaeri ca s-ar da pe rani sau ar vindeca rani.

Daca incerci sa faci reclama la crema aia, e ok, dar fa-o normal, nu incerca sa faci oamenii sa creada ce nu face.

Cremele is pentru piele, nu-s pentru rani. Tata a avut si ei taieturi, opratii nu ia recomandat nimeni sa dea sa cicatrizeze mai rapid.Mama la fel, fratele meu la fel si-a taiat chiar si un deget cu cutitu de tot, se mai tinea intr-o pielita laughing i-au dat solitie de aia antiseptica si antibiotic cfrema sa buna in nu mai stiu primele zile.

Dar n-am auzit, vazut sa dea cuiva crema de galbenele sau proplis ce mai folosesc unia, sau femeile laughing

Asa e nu am fost taiat, nu stiu cei aia crema de galbenele, numa tu stii laughing

| blackann a răspuns:

Crema de galbenele ajuta. Probabil din cauza frigului s-a intamplat asta. Recomand strugurel de buze pentru a le mentine hidratate.