| DarkGirl a întrebat:

Recomandati-mi niste picaturi nazale bune, folosesc un tip dar nu ma ajuta, se infunda nasul din ora in ora. Am consumat un tub de ieri pana azi. Spuneti-mi unele bune si de efect ca nu mai suport, nu pot respira. Merci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Buna,
Nu folosi dezinfectantele nazale in exces, se instaleaza efectul de TAHIFILAXIE, adica mucoasa nazala se obisnuieste cu picaturile si nu mai reactioneaza la ele. Asta ai vazut de fapt, pe pielea ta. Daca esti racita, bea FERVEX, contine Paracetamol, Vitamina C, Efedrina. Aceasta din urma, desfunda nasul " din interior". Pune-ti in nas Ser fiziologic sau picaturi cu apa de mare de la Plafar, ori pur si simplu, ceai de Musetel.

| Minnie a răspuns:

Rhinocort Aqua.Sunt singurele picaturi nazale de pe piata care nu dau dependenta si costa 26 lei flaconul. Nasaleze si Nasomer contin foarte mult clor si sunt extrem de nocive. Sunt in "prag" de retragere de pe piata. Mai e apa de mare cu propolis, ceva nemaipomenit la 8 lei, se numeste Bebicina, apa de mare cu propolis.

| Denisa a răspuns:

Olinth. Eu ma fac o data, un sprey si gata. Nu mi se infunda nasul toata seara. Am o nara infundata (deviatie de sept) si folosesc spray de nas Olinth de 6 ani. E foarte foarte bun. E 12 lei.

| Lorien_2084 a răspuns:

Nazomer. E apa marina filtrata. Nu da dependenta (iti spune unul care ani de zile s-a luptat cu o infioratoare dependenta de Bixtonim), vindeca rinite si sinuzite, poate fi utilizat oricat, fara efecte secundare. Pret foarte mic.

| Contrast a răspuns:

Daca ai folosit foarte mult picaturi de nas, nici sa nu te miri ca nu iti mai ajuta. S-a obisnuit deja mucoasa cu ele, dar nici fara ele nu mai poti fi.
Daca e doar o problema de ultima ora ai putea incerca:
Olinth, Nazomer, Rhinomer, Bixtonim, Rinofug... dar personal ti-as recomanda Nasaleze, pentru ca am inteles ca nu creaza dependenta.

| ChristinaO a răspuns:

Bixtonim e foarte bun

| Sunshine ♥ a răspuns:

Eu foloseam ser fiziologik. Cu altceva nu-mi trecea:*

| RloveR a răspuns:

Eu am folosit Bixtonim cand aveam nasul infundat si mi s-a desfundat in cateva secunde.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit Olynth ha si am fost multumita.

| Dulke a răspuns:

Fratele meu are aceleasi probleme de cand s-a nascut, a folosit FAVISAN rinosan FVS propolis - solutie pentru lavaj nazal cu sare de mare si propolis :X E foarte bun. Ma bucur daca ti-am fost de folos, am uitat sa mentionez mama e doctor la Victor Babes. XxX

| BeHappy_7009 a răspuns:

Olinth e super bun!

| Makarov a răspuns:

Eu recomand bixtonim, folosesc de mult si sunt foarte multumit de el + ca nu creaza dependenta (folosesc bixtonim de 3-4 ani), app, NAZOMER despre care vorbea Lorien_2084, este o porcarie!
http://stirileprotv.ro/......rsuri.html si va veti convinge :p

| Vinatoru_Veronica_1986 a răspuns (pentru Makarov):

Bixtonim, creează cea mai mare dependență!