| mikici a întrebat:

Refluxul gastroesofagian provoaca greturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Da.

| 75414254 a răspuns:

Da... Simptomele principale ale bolii de reflux gastroesofagian includ:
- senzatie de arsura persistenta (pirozis). Pirozisul este o senzatie neplacuta sau o senzatie de durere cu arsura retrosternala. Aceasta poate aparea dupa masa, in pozitie culcata sau la aplecarea inainte. Medicamentele antiacide sau cele de reducere sau blocare a aciditatii pot diminua durerea. Pirozisul produs in boala de reflux gastroesofagian apare de obicei la 2 ore dupa masa. In cazul unei boli severe de reflux gastroesofagian, pirozisul poate dura o perioada indelungata, de exemplu cateva ore
- gust acru sau amar. Refluxul continutului acid al stomacului poate fi destul de sever pentru a determina un gust acru sau amar in gura. Acesta poata aparea insotit de pirozis, dar poate reprezenta uneori singura manifestare
- salivare excesiva. Refluxul acid poate produce uneori o salivatie excesiva ce este neplacuta.

Daca aceste simptome apar cu o frecventa mai mare decat de doua ori pe saptamana, ele pot fi insotite de boala de reflux gastroesofagian. Multe persoane descriu ocazional senzatie de arsura sau gust acru in gura, dar aceste manifestari aparute rar nu sunt provocate de boala de reflux gastroesofagian.
Unele persoane nu au senzatii de arsura retrosternala. Alte simptome ce se pot atribui bolii de reflux gastroesofagian sunt: dureri retrosternale, tulburari de inghitire (disfagie), senzatia de corp strain in gat, raguseala dimineata, tuse seaca si respiratie urat mirositoare (halena).

Alte simptome sau complicatii ale bolii de reflux gastroesofagian includ:
- dificultate de a inghiti (disfagie). Acest simptom este mai frecvent in cazurile avansate de boala de reflux gastroesofagian
- durere retrosternala. Acesta poate fi sub forma unui disconfort toracic. Durerea poate aparea insotita de pirozis si poate fi confundata cu durerea din infarctul miocardic
- greata, frecvent dimineata
- anumite afectiuni ale nasului, urechii sau gatului. Acestea includ larigita, leziuni la nivelul gatului, senzatie de corp strain in gat, raguseala
- afectiuni la nivelul plamanilor si tulburari ale respiratiei, ce includ tuse, wheezing (respiratie suieratoare), pneumonie frecventa, bronsiectazii (largirea cailor aeriene) si astm cronic. Boala de reflux gastroesofagian produce o inrautatire a simptomelor astmului la persoanele care au aceasta afectiune.
Copii cu boala de reflux gastroesofagian pot avea o intarziere in dezvoltare si o crestere incetinita sau pot manifesta afectiuni respiratorii.
Exista mai multe afectiuni cu simptome asemanatoare cu ale bolii de reflux gastroesofagian, printre care ulcerul peptic si infectiile esofagiene.