| L1feDRAIN a întrebat:

[Relatii si Depresie]

Salut...TPU, Cu ce ma puteti informa ca sa imi iau odata gindul de la suicid (nu am degind sa fac asta, dar tot o am in cap)? Ca deja simt ca mor si ca vreau acest lucru macar ca nu am atita nebunie sa iau cutitul in mina, inca ma pot controla macar ca in capul meu deja tot se ruineaza, dar nu mai suport!

Detalii:

Deja toti prietenii(cei cu care imi petrec timpul) isi bat joc de mine si nu au habar cita durere sufleteasca am (macar ca sunt baiat de 15 ani aproape).

Toti ma cred anormal ( nu numai prietenii).

Si istoria:

--- http://www.tpu.ro/adolescenti/prietenul-meu-cel-mai-bun- s-a-indragostit-de-o-fata-de-la-inceput-ea-se-comporta-f rumos-cu-el-dar-cind-a-aflat-adevarul/

--- http://www.tpu.ro/conversatii/intrebarea-este-legata-de- viata-dragoste-si-depresie-va-rog-mult-e-mult-de-citit-d ar-raspundeti-mi-la-intrebare-daca/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai bine iti ocupi tu timpul altfel decat sa stai sa te tot gandesti la suicid? sportul te-ar ajuta f mult si nu doar fizic, gandeste-te ca altii sunt mai rau decat tine nu pot vedea.merge si totusi isi doresc sa traiasca...iar tu vrei sa te omori pentru ce? D-zeu nu iti da viata ca tu sa ti-o iei pentru aberatiile tale, si asa zisi prietenii tai care isi bat joc de tine aia nu se numesc prieteni ar fi cazul sa renunti la acei prieteni.tu trebuie sa te bucuri de anii pe care ii ai. distreaza-te, numai pune tot la suflet

22 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| L1feDRAIN explică (pentru milan9):

Ti-as da si tie funda cu mare placere..interesante ginduri.

| peperonies a răspuns:

Si, cum merge clasa a 10-a?

| L1feDRAIN explică (pentru peperonies):

Nu inteleg raspunsul tau.

| peperonies a răspuns (pentru L1feDRAIN):

Cand aud de depresie si probleme din astea existentiale la copii de clasa a 10-a ma pufneste rasul mai tare ca atunci cand aud de feminism.

| L1feDRAIN explică (pentru peperonies):

Daca te pufneste risul nu zi altora ca te faci mai prost.
Daca nu ai trecut prin asa ceva, te felicit, dar mi-e nu-mi strica dispozitia.

| peperonies a răspuns (pentru L1feDRAIN):

Pai din ce scrii pe aici e deja stricata. toti oamenii care ameninta cu suicidul sunt niste cersetori de atentie care nu merita bagati in seama. in general oamenii care se sinucid se sinucid pentru motive serioase si nu se duc pe la oameni cu ba eu ma gandeam sa ma sinucid. majoritatea sinuciderilor sunt tratate cu *nu se astepta nimeni* din partea cunoscutilor. stii de ce? pentru ca chiar nu se asteapta nimeni. daca vii pe aci si faci tam tam o faci ca ai nevoie de atentie de la necunoscuti de pe internet pentru ca in viata ta nu ti-o acorda nimeni. bafta la cutit.

| L1feDRAIN explică (pentru peperonies):

Tu nu ai citit bine, eu nu am degind sa fac asta Eu cer sfat sa scap de acest gind desteptule.
Mersi de bafta (de care nu am nevoie)

| peperonies a răspuns (pentru L1feDRAIN):

Atunci de ce aduci in discutie subiectul? cu ce ajuta intrebarea? e ca si cum as intreba eu de unde pot sa imi cumpar un bmw si fara legatura cu nimic ca am penisul de 25 de cm. nu aduce nimic intrebarii initiale.

| L1feDRAIN explică (pentru peperonies):

Tu ai inceput cu subiectul asta.
Si pa ca vad ca nu intelegi
Nu mai raspunde.

| g00dmorning a răspuns:

Exista ghid pentru asa ceva? OMG

| Aidalin a răspuns:

Imi pare rau pentru ca treci prin asta.Toata lumea pateste asta odata si odata.
Pentru a trece cu brio prin asa ceva trebuie sa fi puternic si sa mergi la un terapeut.iar in legatura cu prieteni tai mai bine evitai si incearca sa vorbesti cu parinti tai.

| L1feDRAIN explică (pentru Aidalin):

Mersi pentru raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru L1feDRAIN):

Tu vrei sa te omori pentru o fata? pe bune? mai omule majoritatea am trecut prin asta adica am fost indragostiti dar nu cred ca cineva s-ar omora pentru o simpla fata care daca nu e cu tine e cu altii, cunoaste alta fata care te va iubi asa cum esti

| L1feDRAIN explică (pentru anonim_4396):

Usor de zis..greu de facut.

| L1feDRAIN explică (pentru anonim_4396):

Sunt prea orbit ca sa pot sa o uit + ca suntem in aceeasi clasa.
Unica ce va rezolva totul e timpul, dar acum stau si o visez in fiecare zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru L1feDRAIN):

Pai totul pleaca de la tine.tu nu vezi ca nu se gandeste la tine. tu dc o faci? cum ar fi ca toti sa ne omoram pentru faptul ca nu ne place gheorghe din deal? fa ceva lupta pentru tine daca tu stai si ramai cu gandul la ea crezi ca rezolvi ceva? nu! iti faci mai mult rau...si pentru cine? pentru o fata?! cand e plina lumea de fete..gandeste-te ca daca nu sunteti impreuna este pentru ca nu sunteti sortiti sa fiti impreuna.tu ce vrei sa faci sa iti fortezi destinul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru L1feDRAIN):

Pe tine nimeni nu te va ajuta niciodata, daca ve-i contrazice tot ce spune lumea, esti prea orbit?, dupa ce te-a trimis in "politie " de vreo 12 ori, arpopos, si eri tot a scris asta, asa ca dezlipeste-ti cataracta de la ochi si vezi lucrurile asa cum sunt.

| L1feDRAIN explică (pentru anonim_4396):

Da, dar daca nu e pentru mine de ce eu m-am indragostit de ea. Eu nu impun pe nimeni sa ma iubeasca daca o iubesc o voi iubi pina destinul nu imi va arata ce trebuie facut, dar acum l-as timpul sa faca totul ca in general eu ma simt bine, dar cind prietenii incep sa vorbeasca despre ea... ma sufoc sau cind imi amintesc toate umilintile ce le-am patit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru L1feDRAIN):

E obsesie nu e dragoste...te-ai indragostit pentru ca in viziunea ta e fata ideala.toti am fost indragostiti de persoane care nu erau pentru noi si care am preferat sa iubim in taina dar am trecut peste nu am ramas acolo cu gandul. daca tu nu iei in considerare ce spunem noi de ce ne mai ceri sfatul? prietenii trebuie schimbati, mai bine de unul singur decat cu 100 de prieteni falsi

| L1feDRAIN explică (pentru anonim_4396):

Acum sunt un pic de acord...in legatura cu prietenii, dar cu obsesia cred ca ai dreptate, dar oricum necesita timp.