| ima a întrebat:

Remedi pentru a scapa de bataturiile de la degete cauzate de imcaltaminte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ciprian16 a răspuns:

Iata "ceaiul, talcul si otetul. "
Una dintre cele mai bune modalitati de a trata bataturile este sa iti imbaiezi picioarele in apa calda - aceasta ajuta la inmuierea pielii intarite sau moarte, ajutand in acelasi timp procesul de vindecare. Adauga trei linguri de bicarbonat de sodiu la un lighean de apa calda si lasa-ti picioarele la inmuiat timp de 10-20 de minute.

De asemenea, poti incerca masajul zonei afectate si dureroase cu un amestec de 3 parti bicarbonat de sodiu la 1 parte apa.
Sper ca te-am ajutat!

| Ciprian16 a răspuns:

Gheata

Bataturile dure sunt in mod special dureroase. Daca suferi din cauza unei astfel de probleme, aplica pe zona afectata cateva cuburi de gheata, tinute intr-o punguta. Gheata va reduce inflamarea picioarelor, ameliorand umflaturile si durerea.

Otet

Inmoaie in otet o bucata de vata, o carpa curata din bumbac sau un disc demachiant, pe care il lipesti apoi de batatura care te deranjeaza atat de mult. Lasa vata inmuiata in otet lipita de piciorul cu probleme pana a doua zi. Dimineata, dupa ce te-ai trezit, freaca talpa sau regiunea in care se afla batatura cu o piatra ponce.

Ceai de musetel

Inmoaie-ti picioarele in ceai de musetel diluat - acest remediu se poate dovedi a fi linistitor pentru pielea umflata si dureroasa a picioarelor si, temporar, va modifica pH-ul pielii si va ajuta uscarea picioarelor transpirate. Ceaiul pateaza pielea, insa petele pot fi indepartate usor cu apa si sapun.

Pudra sau talc

Pudreaza pielea dintre degetele de la picioare cu talc, pentru a mentine pielea din aceasta zona cat mai uscata posibil - este stiut faptul ca umezeala agraveaza bataturile si incurajeaza aparitia unor infectii fungice. In plus, talcul sau pudra impiedica pielea sa se crape.

| ellamarin a răspuns:

Http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-bataturi remediile naturiste te pot scapa de bataturi

| NikoIsDirectioner a răspuns:

Bataturile sunt acele formatiuni epidermice tari ce se fac pe degetele de la picioare sau pe talpa. Batatura nu devine suparatoare decat atunci cand este destul de groasa, pentru ca sa apese prin incaltaminte partile existente imediat sub ea.

Doua din cauzele formarii bataturilor ar fi: incaltamintea stramta si mica si statul prea mult in picioare si incaltat(la serviciu, de exemplu).

Puteti folosii ca remedii(cu succes) urmatoarele retete naturiste:

1. Amestecati cativa catei de usturoi(o capatana) bine pisati cu putin otet. Obtineti o pasta subtire pe care o puteti pastra intr-o sticluta sau alt recipient la indemana. Aceasta pasta o aplicati pe batatura multe zile la rand. Dupa catva timp batatura se inmoaie si dispare de la sine.

2. Inainte de culcare taiati dintr-o lamaie o felie groasa (1 cm) rotunda pe care o curatati de coaja. Aplicati felia direct pe batatura si legagi strans cu tifon, astfel incat felia de lamaie sa stea direct pe batatura toata noaptea. Proprietatile acestei acrituri galbene ii permit sa inmoaie batatura formata. Repetati acest tratament mai multe seri pana veti obtine rezultatul dorit.

| costin1306 a răspuns:

Achizitioneaza o crema de masaj pentru picioare si seara dupa baita maseaza usor talpile picioarelor. Daca bataturile sunt foarte accentuate inainte de a incepe o masare usora indeprteaza carnea moarta, tu sau mergi la un salon.