| MrJungle a întrebat:

[Rog ajutor]
Prietena mea are o problema. Menstruatia i-a intarzia doua saptamani. Nu am avut contact sexual neprotejat, doar sa fi aparut scurgeri neglijate (desi nu cred). Acum o luna, acum 3 saptamani si acum 2 saptamani a luat supradoze de Tussin Forte; de asemenea fumeaza in medie o tigara pe zi si este dependenta de calmante, fiind foarte stresata in ultima vreme.
Rog cine este in cunostinta de cauza sa imi spuna daca este vorba de o sarcina, sau daca cele enumerate mai sus pot intarzia menstruatia. O singura data i s-a intamplat sa aiba greturi si a inceput sa aiba pofta de mancare (anterior, ea fiind anorexica), nu are stari de oboseala nici urinari dese sau dureri de sani... In 3-4 zile se intoarce in oras si o sa faca un test de sarcina. Am nevoie de un raspuns, macar o prezumtie pentru ca ma termina psihic.
Desigur, va imaginati, avem 15 ani si nu e tocmai placut sa se prezinte la medic, din simplul motiv ca parintii mei nu ar fi incantati si nici ai ei de veste...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fie o sarcina, nu exista metoda de contraceptie 100% sigura, trebuie sa stii asta.
Dea semenea, e posibil si sa fie din cauza stressului si a supradozei de morfinice (Tussinul este un derivat de morfina). Probabil si-a chinuit corpul foarte mult cu medicamente si el acum cedeaza. Lipsa menstruatiei la o femeie pe fond de stress e un semnal de alarma: organismul cedeaza, se opreste incet-incet si daca nu se iau masuri, apar tot mai multe probleme.

7 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Sotia mea a intampinat intarzierea menstruatiilor din cauza stresului la care era expusa. De cand am grija eu de ea si-a revenit dar in cazul in care verificati prezervativul de fiecare data dupa ce il folositi si nu are nimic este clar ca ea are dereglari menstruale provocate de stres. Ai mare grija de ea si ajut-o cu sfaturi, fi langa ea mereu si fa-i mese romantice, fa dragoste cu ea...

| jo a răspuns:

Anorexia determina amenoree (adica lipsa ciclului menstrual) din cauza lipsei de substante vitale in organism.
Cam multe probleme grave pentru o fata de 15 ani. Cum a ajuns sa ia supradoza de Tussin Forte? Cine i-a prescris calmante si cum a ajuns dependenta de ele? Plus anorexia de care zici... Parintii ei pe ce planeta traiesc?

| username_4398 a răspuns:

Nuti fie teama! La o prietena de-a mea e o intirziat cu 2 luni si tot e bine! dar oricum exista avort! Sper sati ajute pa pa! Sper la o fundita! Cu drag Lilia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna contact protejat? ti folosit prezervativ, pastile anticonceptive, sterilet.si alte metode recomandate de medicul ginecolog? medicamentele pentru ansietate pot avea o legatura cu intreruperea menstrei.in cazul in care sunt prescrise de medic trebuie sa mergeti la acelasi specialist si sa-i explicati ce se intampla.pentru a iesi din dubii, maine dimineata cumpara un test de sarcina de la farmacie.ai nevoie de un raspuns? depinde ce metode contraceptive ati folosit?! de acest raspuns al tau depinde situatia ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista la orice policlinica, servicii fara plata pentru adolescenti, dar nu cred ca este insarinata, antidepresivele pot intarzia ciclul, si daca ati merge pur si simplu la medic, ce se intampla, mergeti fara parinti, voi amandoua. Credeti ca sunteti singurele care merg la ginecologie? eu de cate ori merg, e plin de fete tinere ca voi, mergeti draga mea la medic cu recomandare de la policlinica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoi, imi cer scuze.

| honestlyidc a răspuns:

Si prietena mea cea mai buna a avut EXACT aceleasi probleme, TF, anorexie. a crezut ca e insarcinata. dar doar i-a intarziat ciclul, slava Domnuluibig grin eu as fi zis sa faca un test de sarcina. easiest way to find out my opinion