| Ensiferum a întrebat:

Rog fetele cu tenul gras si 1000 de cosuri, care au pus 1000 de intrebari legat de acest subiect sa imi spuna si mie care e cel mai bun tratament functional anti cosuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci o cura cu drojdie proaspata (2-3 saptamani).
Detalii si modul de procedare le gasesti in peste 10 raspunsuri date de mine.
Cauta la raspunsuri TPU "drojdie proaspata" date de mine.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Sapunul cu sulf.

| Jannah a răspuns:

Eu am scapat cu sapun cu sulf + vizita la un dermatolog.

Răspuns utilizator avertizat
| wolfves a răspuns:

Cel mai bine te duci la dermatolog, eu am fost si sunt mai bine acum!
Mi-a dat un gel si o crema speciala pentru tenul meu mai gras. Am si un punct de grasime pe care cred ca il voi scoate cand ma duc data viitoare.
Nu am voie sa mananc cartofi, fasole, carbohidrati (doar ce rai), produse fainoase, porc, lactate, dulciuri. Pot sa mananc fructe, legume, vita, peste, curcan, pui (doar de tara).
Cred ca cel mai bine te duci totusi, probabil difera si de la o persoana la alta.
Cel mai important : pot fi 2 cauze aici : alimentatia (desi asta nu cred ca e cauza principala, doar poate fi impreuna cu a doua) si hormonii (m-a intrebat daca am ciclul regulat si nu, nu il am + perioada adolescentei). M-a trimis sa fac analize pentru hormoni si poate imi poate da ceva dupa, nu stiu.
Si daca te dai cu fond de ten : Foloseste produse speciale pentru tenul gras, cel mai bine de la farmacie! Si asta poate fi un aspect important, eu nu ies din casa fara fond de ten si inainte ma dadeam cu unul normal. Acum ma dau cu Vichy Dermablend.

| Ha0t1c a răspuns:

Mișto friptura.

| Leo94 a răspuns:

Te duci la un dermatolog şi o să ti recomande un tratament! happy