| Aadrianaa a întrebat:

S-a tratat cineva de hirsutism? daca da cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In tratarea hirsutismului este esenţială determinarea cauzei. Caracteristica constituţională sau familiară nu pot fi influenţate medicamentos. în caz de tulburare hormonală, după stabilizarea echilibrului hormonal de regulă şi pilozitatea se normalizează. Pilozitatea excesivă cauzată de medicamente încetează după renunţarea la medicament. Din păcate adesea nu se poate renunţa la administrarea medicamentelor, fiind necesare în vederea tratării bolii de fond. în acest caz pilozitatea poate fi îndepărtată numai prin procedee cosmetice (extirparea bulbului pilos etc).
Pilozitatea deranjantă poate fi îndepărtată şi acasă prin ras, epilare prin smulgere, epilare cu creme şi spume disponibile în magazine.
Ar fi bine sa va adresati unui medic endocrinolog (daca sunteti din Bucuresti, puteti merge la Institutul Parhon). http://www.i-medic.ro/boli/hipertricoza-sau-hirsutismpilozitate-excesiva

| Aadrianaa explică (pentru doctoressa):

Am mers si mi-a spus ca sa fiu multumita ca sunt sanatoasa, ca am doua maini si doua picioare, mai bine nu ma mai duceamstraight face.si acum mi-a dat niste analize de facut, o sa le fac si dupa sa vedem ce zicesad
a zis ca din cauza ca sunt mai brunetica se vede asa rau parul, dar ea nu intelege ca ma deranjeaza ff raustraight face