| ReignForest a întrebat:

Să fac sau nu vaccinul cu Johnson n Johnson? sau ar trebui să nu mă vaccinez? nu știu ce ar trebui să fac, am o frică de injecți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vrei nu vrei vaccinul a devenit obligatoriu, pentru ca altfel nu vei mai putea iesi decat pana la alimentara din colt si pana la biserica, restul necesita certificat verde.
vad ca foarte multa lume a facut pfizer in schimb, nu stiu despre J & J ce sa zic de el

| RAY a răspuns:

Moderna tine mai mult timp, din ce am citit, nu simți nimic, nu un ac normal, e de ala de iți faci insulina, după e doar anexita te, vezi de un xanax, niște amețeli, palpitați, o mică durere a doua zi in brat, nu asculta de retardați mintali care sunt ei mai medici virtuali, te susțin

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai motiv sa-ti fie frica, fiindca este extrem de putin ser in seringa si nu doare deloc in cele 2 secunde cat esti intepata.
Te sfatuiesc sa nu te mai gandesti mult cu vaccinul, ca infectarile cu covid cresc si daca nu esti vaccinata risti sa mori pe coridoarele spitalelor, fiindca paturi nu mai au disponibile.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Faci ceea ce doresti, nu ar trebui sa iti spunem noi ce sa faci big grin

| Frank51 a răspuns:

Să nu-l faci, părerea mea.

Chiar asculți de părerile altora privind o chestie atât de importantă pentru viața ta? Azi mâine întrebați dacă să vă măritați sau nu...

| johnnny123 a răspuns:

Vrei sa-ti treaca frica de injectii? Cauta pe Youtube ce presupune o intubare, adica prin ce trec cei care ajung la ATI cu forme grave de boala.

P.S. Vaccinul dureaza 3 secunde si nu doare mai mult decat daca-ti smulgi un fir de par.

| gabicoo a răspuns:

Eu am făcut Pfizer! Și asta recomand tuturor!
Johnson & Johnson folosește altă tehnologie dar imunitatea oferită e cam aceeași iar certificatul verde îl obții după 14 zile! La Pfizer îl obții după 4 săptămâni
Important e să-l faci! Pentru tine nu pentru certificatul verde!

| Werrich a răspuns:

Azi am făcut doza 3 de Pfizeruț. În localitatea ta este doar Johnson & Johnson?

| ReignForest explică (pentru Werrich):

Nu

| timidu89 a răspuns (pentru Werrich):

Neoficial nu stiu cine a vazut ca Gigi Becali si Sosoaca s-au vaccinat. Am primit link de la o matusa big grin Eu am o saptamana de la prima doza. Ma cam inteapa umarul azi, da cum se simte durerea asa repede si dispare happy

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns:

Nu, cu Pfizer sau Moderna, poate in curand o sa zica ca Johson nu e bun pentru varianta noua de covid de delta si poate o sa fie interzis

| timidu89 a răspuns:

Te-a speriat careva ca mori? Fie ai citit prostiile scrise de unii pe Facebook? Johnson au facut doar 2 neamuri de ale mele, alte 2 Moderna si restul Pfizer. Au facut si doza 3 recent, eu am o saptamana de la prima doza.

| tudorvolcano a răspuns:

În primul rând e apostazie de la Hristos, poți spune „pa, pa" la mântuire.

Alte riscuri:
Riști șoc anafilactic. Nimeni nu știe dacă vei fi tu victima.
Consecințele pe termen lung sunt necunoscute.

| outsidethebox a răspuns:

NU!
NU, pentru ca desi ni se serveste zilnic sandwich-ul cu "vaccinul, singura solutie", este o minciuna sfruntata. Te rog sa vezi ratele de infectare/deces/vaccinare in tarile din zona africii sub-sahariene! Locuitorii acelor tari s-au confruntat si se confrunta cu boli tropicale si viermi intestinali pentru care iau preventiv pastile.
Pastile aparute pe piata de zeci de ani.
Pastile care previn SI infectarea cu COVID-19!
Pastile care costa pana in 30 de lei, nu una, nu doua, ci 60 de bucati!

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ar trebui sa te vaccinezi, părerea mea, cu Pfizer ar fi cel mai ok. Însă orice vaccin contra covidului este ok. Te apara pe tine și pe cei din jurul tau. De luat, poți sa-l iei, însă nu vei ajunge la ATI. Plus de asta, îl iei mult mai greu decât un nevaccinat din câte stiu.și de asemenea nu-l transmiți atât de usor. Deci este un plus oricum te-ai uita.

| HelpingHands a răspuns:

Am auzit că vaccinul ar fi nociv! Eu am făcut Covid și nu am murit! Dacă ai probleme grave de sănătate într-adevăr pot să admit că ești îndreptățită să îl faci! Dar dacă poți să duci Covid-ul pe picioare, de ce să risti cu aceste vaccinuri?

| roty78 a răspuns:

Ți-am dat răspuns dar a fost șters
Asta da democrație.
Mai vorbim peste...
Doamne Ajută!

| MAIA18 a răspuns:

Eu am facut vaccinul faizar primele doua doze urmeaza al treilea sa-l fac! Mie nu mi-e frica de vaccin!

| SatinEffect a răspuns:

Vaccineaza-te. Oricare e bun decat nimic. Si eu tot asta l-am facut

| spike22 a răspuns:

Vaccinul nu impiedica infectarea si raspandirea bolii.
Atunci de ce naiba sa-l fac?
In speranta unei forme usoare?
Am facut deja forma usoara si fara vaccin.

| Counter123456 a răspuns:

Din câte știu voi femeile aveți spiritul de autoconservare mult mai dezvoltat decât bărbații așa că ascultă.ti instinctul de supraviețuire... dacă îți este frica de o realitate distorsionată in care frica de moarte predomina o să te vaccinezi daca nu înseamnă nu o sa te vaccinezi. Spor!