| anonim_4396 a întrebat:

Acuma 5 zile cand am fost la sala am fortat (am facut cu greutati mari ) tin sa mentionez ca fac sala foarte des de 6 ori pe saptamana, sa continui... eram deja incalzit si m-am apucat sa fac un exercitiu pentru umeri (pentru ce-i ce stiu: stand in picioare si ridici ganterele cu mainile drepte in fata ta ) am luat gantere de 10 kg nu sunt grele. iar cand m-am apucat de exercitiu sa fac
eu am ridicat gantera brusc si am simtit o durere puternica la cotul drept.
De atunci nu am mai fost (5 zile ) la sala si inca ma doare cotul
m-am dat si cu creme. ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LadyMelian a răspuns:

E cam mult de 6 ori pe saptamana.Muschii au nevoie sa se si odihneasca, nu trage de ei asa ca o sa ai parte de efectul invers, adica sa nu mai cresti in masa musculara.Ai nevoie de odihna.
Probabil ai facut intindere de muschi sau ti s-a rasucit vreun tendon.E mai bine sa consulti un medic, daca e vorba de un tendon atunci o sa te rezolve repede daca nu o sa iti dea un tratament.

| CelebrulAnonimmm a răspuns:

Muschii se formeaza in zilele de pauza.Las-o mai usor cu sala, poti merge de 3 ori pe saptamana