| NeedHelp1 a întrebat:

Am o durere apărută din senin la spate.
Mai exact la omoplatul stâng.
Nu-mi dau seama dacă e sub omoplat sau nu fiindcă durerea e destul de puternica și acaparează toată zona.

Nu-mi dau seama de la ce ar putea fi, dar cel mai probabil de la ridicarea greutăților.
Am un stil de viață mai sedentar, dar de câteva luni mai ridic greutăți ocazional, in rest stau mult întins în pat.

Acum 2 zile am făcut niște exerciții pentru umeri cu ganterele, dar nu am simțit nimic până astăzi...

Aș vrea să știu care sunt cauzele, dacă a mai trecut cineva prin asta și ce pot face.

Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| marcela290 a răspuns:

Sa nu fie febra din cauza noului hobby. Ia niste Nurofen. In caz ca nu iti trece adreseaza-te unui medic

| Ralena a răspuns:

Gandeste-te daca inainte de ridicarea de greutati ai facut corect incalzirea si intinderile. De asemenea daca ai facut intinderi dupa Daca nu, cel mai probabil e o contractura musculara. Pentru asta fa intinderi in contra durerii (in sensul in care simti ca te doare, intinzi toti muschii pana simti durerea si insisti). Nu uita sa faci si intinderile simetrice, pe muschiul simetric. Poti folosi ulei de eucalipt pentru decongestionare mai rapida.