| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani 1, 72 si 64kg.M-am apucat de sala, nu ridica deasupra umerilor si a capului ca sa-mi apese pe coloana.Am sanse sa mai cresc in inaltime? imi doresc enorm sa mai cresc in inaltime dar sa fac muschi calumea...Mi-e frica ca si la 20 de ani tot atat o sa am in inaltime crying((((( va rog ajutati-ma stretching`ul acasa functioneaza? daca ma tin de o bara in fiecare zi e bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alexxis0712 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mi se pare ca-s foarte mic sad la 16 ani 1, 72 e prea de tot crying vreau si eu sa ma fc mai inalt? Functioneaza daca pe langa sala bag exercitii de stretching acasa si merg cu bike`u? ma mai inalt?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexxis0712):

Nu, inaltimea e determinata genetic. O sa mai cresti pana la 20-21 de ani, indiferent daca faci stretching sau nu.

Iti recomand stretching totusi pentru mobilitate, flexibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiam ca daca ridici bara aceea cu discuri de o anumita greutate puse la cepe doua capete, iti taseaza coloana si nu vei ma icreste. Baietii cam de la 15 ani tot cresc. Fa exercitii care nu iti taseaza coloana.

| RokKzis a răspuns:

Joaca BAschet / Hambal / Inot