| Florentina20041997 a întrebat:

Sal.
Am o mica problema.
In general la fete se întâmplă.
Eu înainte nu prea aveam coșuri pe fata. Așa 3-4 poate unde și unde.
Dar acum de ceva timp mă umblu de coșuri și bubițe roși mici.
Țin să precizez că am fost la medicul de familie. Și mi-a recomandat un săpun cu Aloe Vera.
Mi l-am cumpărat și l-am folosit. Și nici un rezultat nu am avut.
Am incercat Zineryt nu mi-a folosit. Încă acest Zineryt mi le-a uscat și mi-a lăsat fata plina cu pete de la coșurile ce le aveam.
Am incercat și o crema dar la aceea nu mai știu cum e numele.
Nu mai știu ce să incerc ce sa fac. va rog sfătuiți-ma și pe mine ce sa fac.
Mulțumesc aștept mesajele voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Pubertatea, e complet normal, incurand o sa treacă de la sine! Însă dacă vrei sa scapi repede de ele folosește o cremă speciala pentru cosuri, eu am folosit și au dispărut în maxim o săptămână!
Ai grija de chipul tău, spala-te cu apa calda, folosește o masca hidratanta, folosește sapun, poti sa te speli cu tărâță cu apa (merge).
Sunt multe tratamente și variante

5 răspunsuri:
| Victor453 a răspuns:

Organismul tau e in crestere, dupa ce va trece puberatea, va fi totul bine, iti va trec singure toate bubitele si cosurile

| PotterGurl a răspuns (pentru Victor453):

Eu am 12 ani si inca am cosuri de un an dar problema e ca nu inteleg de ce tine asa de mult venirea ciclului. Mie sincer mi-e frica

| Victor453 a răspuns (pentru PotterGurl):

Nu te teme, la o colega de a mea a venit ciclul doua luini in urma, dar ea are 14 ani)

| udrescuf a răspuns:

Nu ai ce face, asa este la aceasta varsta de pubertate. Si eu am la fel pe fata. Oricum la un moment dat vor trece

| Rox1997 a răspuns:

I-a o trimitere de la medicul de familie pentru dermatolog.
Nu te spăla cu săpun mai mult iti irita fata
Dermatologul iti va spune care e problema si iti va prescrie un tratament.
Nu amână sa te duci fiindca asa am facut si ei si apăreau din ce in ce mai multe iar acum de cand fac tratament nu mai am nimic