| TheRealAnoyingOrange a întrebat:

Sal am stat 10 minute la calculator...cand m-am dat la o parte nu mai imi simteam gatul in partea dreapta ca un fel carcel dar permanent
acum nu mai pot sa ma uit in dreapta nu stiu ce sa fac va rog help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TahionN a răspuns:

Se numeste torticolis si se intampla atunci cand stai intr-o pozitie incomoda o perioada de timp sau cand te trage curentul. Nu este grav, de obicei trece cam intr-o saptamana. Pana trece nu face miscari bruste. Numai bine.

1 răspuns:
| Jacquelinor a răspuns:

Acest lucru este absolut normal și se întâmplă când gâtul se întoarce în anumite poziții incomode. Am avut și eu această problemă acum câțiva ani. A fost foarte derutant, nu mă puteam uita în altă parte, înțelegi tu. Încearcă să faci mișcări circulare cât poți de multe ca să îți recapeți mobilitatea în câteva zile. Dar dacă ți se umflă gâtul cumva, ar fi bine să consulți un medic pentru a-ți prescrie un tratament. Mie mi s-a întâmplat și a trebuit să port o compresă cu apă rece.