| browneyes99 a întrebat:

de ceva timp mi se tot ingrasa parul si imi apar cosuri... mentionez ca de cand am implinit 11 ani mi se intampla chestiile astea(inainte nu aveam nicio treaba cu ele). ce pot face in legatura cu asta? de ce mi se intampla asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

E o reactie normala la varsta ta. O sa iti treaca pe masura ce mai cresti. Pentru cosuri : Clearasil. Pentru par gras : un sampon adecvat, si nu il spala foarte des. Cu cat il speli mai des (indiferent cu ce) ti se va ingrasa din ce in ce mai tare, pentru ca spalatul stimuleaza glandele sebacee de la radacina parului (glandele care produc grasimea). Trage niste vata prin dintii unui pieptene, umezeste-o cu otet de mere si piaptana-te seara si dimineata, in zilele in care nu te speli pe cap. Iti va curata parul de grasimea in exces.

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Probabil ai intrat la pubertate...thinking

| just for me a răspuns:

Pentru ca te maturizezi de accea ti se inampla lucrurile astea happy si eu am inceput sa am cosuri de la 10-11 ani, si parul probabil trebuie sa il mai tunzi, mie una mi se ingrasa la 2 zile, si il spal de 2-3 ori pe saptamana, si il las sa creasca ff lung, dar ii mai tai varfurile.depinde,adica parul ti se poate schimba, cu timpul poate sa ti se strike. asa am patit eu, imi ales iarna, mi se face parul urat rau, se ingrasa si pica. oricum, cosuri iti vor aparea de aici in colo din ce in ce mai multe, bineinteles ca unora le apare mai tarziu, nu ne dezvoltam toti la fel, fiecare ca ritmul sawwinking. ia-ti o creme sau un gel pentru cosuri si spalate la cap mai des si eventual cu un sampon special, gasesty la farmaciewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 esti a pubertate cand ti se intampla multe transformari
2 daca nu ai vorbit cu mama ta iti sugerez sa o faci si nu te speria!(e normal)

| SyMy24 a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa le facitongue
Acum esti in perioada de pubertate si asa li se intampla tuturorhappy
Chiar si eu am trebut prin asta!smug

Totusi poti sa te dai cu o solutie pentru cosurihappy, iar pentru par poti sa-l speli mai des si sa-l tii strans(nu lasat pe spate) pentru a nu intra foarte mult in contact cu microbihappy

Bye!

| Bibi_3948 a răspuns:

Pentru a nu ti se mai ingrasa parul pune in apa in care te clatesti cateva picaturi de lamaie.

| yzzy a răspuns:

Pentru ca ajungi la pubertate