| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare burta foarte rau! am luat si un furazolidon si tot ma doare
ce pot sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Depinde ce te doare (stomacul, fierea, intestinele) ce fel de durere e (crampe, permanenta etc) incearca un no-spa sau buscopan.

| PVAAVU a răspuns:

Mananca niste paine prajita. Furazolidon nu e pentru durerea de burta ci pentru diarie.Mai bine intreaba medicul ce medicament e necesar pentru o asa durere.

| Athée a răspuns:

Comprese cu apa fierbinte, sau fa o baie stand cu picioarele si fundul in apa fierbinte! Apoi ia un Ibuprofen 600. Sau iti faci un ceai caldut.

| Rosu_Bettina_1984 a răspuns:

Daca e boala diareica,e nevoie de Saprosan(dezinfectant intestinal) combinat cu nurofen. Daca durerea nu trece,se poate lua Nimesulid(e si antiinflamator) si se trece pe regim diareic:mar copt,pui fiert, orez, paste fainoase, biscuiti, sticksuri.Se evita fructe si legume crude,chiar si banana si in mod special nu se recomanda prajelile! Acum mai depinde si in ce loc te doare. Daca te doare stomacul, daca te doare sub burta, daca e mai degraba intepatura, daca e o senzatie de arsura, etc. Burta te poate durea si de la apendice inflamat sau de la o boala de rinichi.