| anonim_4396 a întrebat:

Sal tpu.Acum cateva ore la scoala a inceput sa ma manance sanul.M-am dus la baie sa vad ce am si am vazut un cos.Am ajuns acasa si l-am spart.A iesit putina apa din el apoi sange.Acum el e rosu si ma ustura.L-am dat cu putina crema.Ce ar trebui sa fac? Sunt putin ingrijoratasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Pai in primul rand acea apa era mai bine zis o chesti alba care e ra infectia din cos apoi logic ca a inceput sa curga sange adica nu ai mai spart niciodata un cos? Acum s-a facut rosu deoarece l'ai spart, da'ti cu o crema calmanta( putina kanamicina) daca zici ca te ustura, du'te sa faci un dus deoarece ai bacterii pe corp si probabil de asta te si ustura. Si nu te ingrijora de la un simplu cos ca nu esti nici prima nici ultima persoana care si'a spart cosuri pe fata, sani si zone mai sensibile, si cosuletul ala trece cam in 3 zile poate o saptamana daca era mai mare.

| PikaRawrr a răspuns:

E doar un cos oh go on. Nu trebuie sa te ingrijorezi. O sa treaca peste 2-3 zile. Dar nu e bine sa le spargi... poate doar dupa ce faci baie ca sa ai porii deschisi sa nu te doarawinking. E bine ca ai aplicat o crema. Ti-am zis. Nu te ingrijora pentru un cos. Daca totus nu dispare dupa o saptamana vorbeste cu mama ta ^^. O zi buna.

| Edw08 a răspuns:

Nu este nimic gravwinking
"Apa" aia care ţi-a iesit, este de fapt puroiul(infectia din el) care dupa ce ai stors coşul a ieşitwinking De făcut..nu e nimic.e bine că ai aplicat o cremă. însă poţi să te dai cu o crema cu sulf pentru ameliorarea dureriiwinking Succes.

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Nu este nimic eu am avut peste tot cosuri din astea(nici nu stiu cum sa fac sa nu imi mai apara) si trec peste 2 zile 3 nu este nimic grav eu am de la varsta de doar 6 ani si nu am nimic.O sa treaca stai linistita nu e nimic grav in timpul verii o sa mai apara din cauza calduri si a prafului asa se formeaza ele dar nu o sa dureze mult e bine ca l-ai spart ca daca nu o faceai dura mai mult pana trecea maxim o saptamana

| ParadiseCaroline a răspuns:

Nu mai face prostia sa spargi cosuri ca te infectezi(in special pe zone sensibile ca fata,sanii, fesele si asa mai departe).Nu mai da cu creme ca sunt toxice, poti sa te dai cu iod sau betadina sau in cel mai rau caz cu o creme dar naturala(din musetel, propolis, ulei de maslineetc) si nu folosi creme mentolate (ex cu extract de menta, cafea). Daca nu trece in 3-4 zile poti cere sfatul unui dermatolog dar nu cred ca se ajunge acolo.Cand te speli evita sa fosolesti sapun in zona respectiva.Succes!

| andreyutzzu3 a răspuns:

Nu-i nimic... in cel mult 2-3 zile o sa treaca