| alexxis0712 a întrebat:

Sal TPU.Acum cateva zile cand eram la sala am dat un pumn asa la vrajeala in sacu de box si nu cred ca am tinut bine incheietura ca s-a dus rau tare.Peste cateva secunde imi simteam incheietura amortita cu tot cu pumn.Am lucrat in continuare peste 10 minute nu mai simteam nimic.A doua zi cand m-am trezit dimineata era jale mare, ma durea incheietura rau dar osul ala cand rotesc pumnu spre stanga si spre dreapta.La doctor nu ma duc nici de-al naibii vreau sa rezolv problema acasa si cat mai repede ca nu mai pot lucra biceps triceps etc...Ce as putea sa fac ca nu-mi trece durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Hassel a răspuns:

Daca te duci din nou la sala cu incheietura varza, o sa ti-o... de tot. Nu te prosti, cu problemele astea nu-i de joaca. Probabil ca ai facut o entorsa, deci cel putin o saptamana trebuie sa stai cuminte din mana. Gheata pe incheietura, eventual un gel calmant (nu puterea ursului, ceva ca lumea, din farmaciile normale). Cel mai important e sa faci o pauza, nu mori si nici nu scazi daca stai pe tusa o saptamana, ori faci doar picioare. Am citit in mai multe reviste de bodybuilding ca o pauza de o saptamana sau doua, o data la 3 luni, e chiar recomandata. Bafta!

| NDC12 a răspuns:

De acum inainte sa faci incalzirea inainte de sala, cateva flotari, si tot felul de exercitiu cel putin 5 minute incalzire.

Asteapta cam maxim o saptamana si daca pana atunci nu iti trece mergi la un medic.