| Bogdanel03 a întrebat:

am si eu o intrebare.Platfusul se vindeca? Stiu si eu ca poti sa faci acea operatie dar sunt curios daca se vindeca daca faci exercitii. si mai sunt curios daca e cineva dintre voi care s-a vindecat.Tin sa mentionez ca am 16 ani (am platfus flexibil,cand stau in picioare talpa este plata,cand stau jos undeva bolta aceea apare).Am auzit ca daca faci operatia picioarele devin semi-functionale,nu mai poti sa alergi sau sa practici cam orice fel de sport, este adevarat? Daca este cineva care a facut aceasta operatie sau s-a vindecat cumva de aceasta malformatie, ii astept raspunsul cu drag.MULTUMESC ANTICIPAT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o operatie riscanta, mai demult sansele de reusita erau de 50%. Ai aici o discutie cu un medic chirurg ortoped:https://www.romedic.ro/forum/operatie-platfus-58198
Am si eu platfus dar nu mas opera. Dupa cum spune si domnul doctor doar estetic piciorul va arata bine pentru ca niciodata nu va mai functiona la fel. NU MERITA!
De el nu te vindeci in mod normal. il mai corectezi cu sustinatori plantari. Iti face o amprenta computerizata plantara (te pune sa te urci cu ambele picioare pe un gemulet de sticla ca un fel de imprimata). Cauta pe net mai multe detalii. Sunt clinici private care fac aceste talpici pe care le porti pentru a mai corecta.
In general sau nu iti fortezi picioarele umbland foarte mult pe jos sau facand salturi pe loc (chiar saritul corzii nu este recomandat).

| AwGenetix a răspuns:

Orice ar fi. nu te opera. niciodată.