| mitza999 a întrebat:

Sal TPU, am un set de analize si asi dori sa stiu care sunt valorile recomandate pentru barbati, adica valoare "mica sau mare".
1. Testosteron (mare) - acesta la barbati trebuie sa fie mare
2. Testosteron liber (mare)
3. Estradiol (mica)? - nu sunt sigur daca valoarea trebuie sa fie mica, daca nu, va rog sa ma corectati
4. FSH (hormon de stimulare foliculara)?
5. LH (Hormon luteinizant)?
6. Prolactina?
7.SHBG (Sex Hormone Binding Globuline)?
8.TSH (Hormon de stimulare tiroidiana)?
Valorile sunt trecute pe buletinul de analize, dar asi dori sa stiu in ce cantitate sunt mai bune (mica sau mare) de exemplu testosteronul recomandat e in valoare mare, dar la unele valoarea mai buna este aceea mai mica exemplu Estradiol (sper sa nu ma insel) la restul de analize vreau sa ma ajutati voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Banuiesc ca ai rezultatul la aceste analize. Vei gasi aici un interpretor de analize medicale :
http://www.sfatulmedicului.ro/interpretor-analize --- fa un click pe "Markeri endocrini", cauta in lista afisata analiza respectiva; click pe ea si se va afisa in chenarul din dreapta unde adaugi valorile analizei de pe buletinul tau. Sper sa te descurci