| Cr7adi a întrebat:

Buna TPU.Pun aceasta intrebare in special Doamnei Doctor Brigaela.Am 17 ani jumate, si am facut niste analize hormonale.Am erectia slaba,senzatia de oboseala,si din cand in cand furnicaturi in testicule, as dori sa stiu daca trebuie sa ma adresez unui endocrinolg avand in vedere rezultatele.
Testosteron liber 0.075 normal (0.015-0.145)
Lh(hormon luteinizant) 5.43 normal(1.3-9.8)
Fsh 5.11 normale(1.5 - 12.9)
Mi se pare ca testosteronul la varsta mea este cam scazut, si de aici si oboseala si erectia slaba.Precizez ca dorm 8 ore in fiecare noapte,manac sanatos, iau complex de vitamine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testosteronul este absolut normal pentru varsta ta. Din cate imi amintesc eu, tu ai luat la un moment dat anabolizante si este normal sa ai probleme de erectie din cauza acestora. Poti consulta un endocrinolog, dar nu prea are cu ce sa te ajute. Ai efecte adverse de la un tratament mai vechi si asta nu poate fi reglata nicicum, este ceva la care te puteai astepta cand ai luat tratamentul, un risc asumat. daca o consultatie endocrinologica te ajuta sa te linistesti psihic, atunci te incurajez sa o faci, dar nu astepta vreo ameliorare. Problemele tale de erectie sunt absolut normale dupa administrarea de danabol, multi barbati care iau asa ceva le intampina, trebuie doar sa te inveti cu ele. Poate in timp se vor ameliora cat de cat, dar iti trebuie rabdare.

| Danysan a răspuns:

Incearca si ceva naturist. Telina si alimente care pot aduce un aport de crestere a acestuia.