| andy14 a întrebat:

Sal TPU azi am intalnit un tantar agresiv negru cu dungi albe m-a piscat de doua ori si am observat pe met ca este un tantar tigru si la ce am vazut m-am ingrozit. Voi ati fost intepati de astfel de tantari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Daca este ca o furnica si se tine ca raia [da efectiv ca raia] de tine, eu am fort piscat de 3 ori. Ciudat este ca nu am nici o umflatura in zona piscata.

| andy14 explică (pentru LPCTSTR):

Era un tantar extrem de agresiv

| Lioana a răspuns:

Nu stiu ce tip de tantar era dar m-a intepat unul in glezna de vreo 10 zile. Dupa 2 zile ma durea piciorul cand calcam pe el. In a treia zi aveam glezna umflata, in a patra si mai tare. Am inceput un tratament cu antibiotic si crema baneocin. Glezna s-a dezumflat dar inca doare daca stau prea mult in picioare. Nu sunt sigura daca e de la tantar sau de la faptul ca am calcat stramb dar medicul de familie asa a spus ca e infectie datorata probabil unei intepaturi de insecta.

| KEiGHT a răspuns:

Pisca-L si tu de 3 ori sa fii mai bun decat el!