| anonym000000 a întrebat:

Sal Tpu..azi dimineata am fost la dentist sa imi scot o masea care ma tot durea, si era stricata. si timp de o ora sa chinuit pe ea un dentist sa o scoata si nu a reusit. iar dupa o ora a chemat pe alt dentist coleg de al lui mai in varsta..si el a reusit sa o scoata, dar primul dentist ma chinuit foarte mult, simteam o durere enorma cand tot imi misca maseaua cu clestele sa o scoata. iar la sfarsit mi-a dat antibiotc augmentin sa il iau odata la 12 ore. acum intrebarea este, mi-a ramas gaura unde mi-a fost maseaua e normal? inca mai sunt durere acolo la masea,durerea aia ca si cum inca miar umbla acolo. dar mai redusa, dupa cat timp pot sa mananc cum trebuie, orice? si cam in cat timp imi voi reveni. (daca imi voi mai reveni laughing ) PS. saptamana viitoare vineri iar am programae sa-mi scoata alta masea mai distrusa la acelasi spital sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Linisteste-te ca totul o sa fie bine!
In ''gaura'' ramasa se formeaza un cheag de sange care protejeaza alveola si sa nu-l elimini.Nu ai voie pana maine sa clatesti gura cu nimic, si acum poti manca si bea apa.Sa nu mananci lactate-iaurt, lapte si sa eviti tot ce este fierbinte.Maine te clatesti cu ceai de musetel.Continua cu strictete recomandarile medicului.O seara cu multa pace iti doresc!

| anonym000000 explică (pentru Raniia):

Pai. mam caltit si ieri cu ceai de musetel, si acum continuu sangele s-a oprit. happy

| Raniia a răspuns (pentru anonym000000):

Deci e bine, si sa nu bazai acel cheag de sange, cu timpul se va face tesut osos in ''gaura'' ramasa.Respecta cu strictete indicatiile medicului si ce ti-am scris legat de alimentatie.O sa fie bine, si mult curaj la urmatoarea interventie.

| mona a răspuns:

Gaura aia se va inchide cu timpul, nu trebuie sa iti faci griji

| EuAli a răspuns:

Ia medicamentul acela ce ti l-a dat si dupa ce trece cat de cat durerea din zona de unde ti-a scos maseaua poti manca aproape orice cu conditia sa nu mesteci pe partea cu probleme

| anonym000000 explică (pentru EuAli):

Pai. medicamentu il iau.dar vad ca sangele nu s-a oprit. mai curge iar sange.

| EuAli a răspuns (pentru anonym000000):

Pune un servetel de cate ori simti ca iti curge sange si tine-l acolo mai mult timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai duce iar acolo, du-te la cineva care lucreaza fin. Iti vei reveni gaura de acolo se va strange si vei putea manca normal. Dureaza cam in jur de 2-3 sapt pana se reface loculwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Du-te la alt stomatolog mai bun.
Gaura într-un final se va strânge, se va reface locul în 2 săptămâni, maxim.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Este normal sa ai gaura o sa se stranga, nu consuma lactate pana te vindeci, in 2-3 sile gaura se inchide, a lasat+o dechisa gaura sa se dreneze infectia, daca o cosea colecta puroi, daca doare tare nurofen sau ketonal.

| anonym000000 explică (pentru karsivan):

Nu ma doarea asa tare.dar simt ma rog simteam ca si cum miar umbla acolo. mici dureri..acuma nu mai simt nici o durere. happy mi-a trecut

| ioana21S a răspuns:

Buna
De ce mai mergi acolo daca te maltratreaza laughing /du-te altundeva Mai... o masea se extrage cand nu mai ai ce sa ii faci.Nu se putea pune o plomba? Sau tipii de acolo erau in practica"? Asa, trecem peste.Cam vreo 2-3 ore nu papa nimic.Sa nu iti intre ceva acolo. Dupa 1-2saptamana se inchide de la radacina.Bafta!

| anonym000000 explică (pentru ioana21S):

Poi o zis prima data ca imi pune plomba cand s-a uitat mai bine, a zis ca nu mai are ce sa ii faca ca e distrusa. tipii de acolo nu stiu cum era, prima data ma tot chinuit unu era tanar. si celalt care a venit ca la tot sunat asta a venit de acasa, avea program mai tarziu cred. era mai in varsta iar al2 lea. so descurcat mai bine, nu mo durut cand mi-a umblat. si mi-a scos-o mai repede. si am fost dimineata. pe la 11 si ceva 12 am ajuns acasa, iar pe la 3 si cv am mancat.dar ma spal dupa ce fiecare masa,in gura cu ceai de musetel. acum vineri nu stiu cum va fi, mi-a facut programare, cred va trebuie sa ma taie, ca nu mai are de ce sa prinda, ca nu am deloc masea afara.e macinata in gingiee sad

| ioana21S a răspuns (pentru anonym000000):

Ce pot sa zic... sa nu ii musti de deget! Grij la dantura! Bafta!

| a răspuns:

Dentistul e Diavolul pe pamant!laughing
Si eu am fost saptamana trecuta la o extractie de masea.
A fost foarte dureros:ESTE NORMAL SA ITI RAMANA GAURA dupa ce ti-a extras maseaua.La inceput gaura este mai mare dar dupa un timp se micsoreaza...cam peste o sapamana!
Succes pentru urmatoarea interventie!:-s

| Dudas_Denysa_1995 a răspuns:

Hey! in legatura cu asta.tocmai mi-am scos o masea, de azi dimineata si am observat pe parcursul zilei ca tot mai tare ma doare acum nu mai e nici un sange in acel loc si mi se vede pur si simplu osul, adica ar trebui sa ma speriu? sa merg la doctor ce sa fac?