| Vlach a întrebat:

Sal TPU,de o vreme imi este frica saies si din casa de teama capuselor,adica a bolilor transmise de ele,mai ales de Boala Lyme,imi puteti spune cum sa scap de capuse si cum sa ma feresc de ele? va rog mult,dau funda, capusele mi-au pericilitat tot anul pana acum, de fiecare data cand intru in cxasa ma uit pe picioare sa nu fie vreo capusa! va rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zilar18 a răspuns:

Salut cand am auzit si eu cat sunt de periculoase la fel faceam si eu dar nu mai am aceasta problema ele de obicei traiesc in zone neatinse de oameni adica pe pasuni sau paduri nu trebuie sa iti fie teama atata timp cat nu mergi prin iarba inalta sau sa pui mana pe toate animalele si daca Doamne fereste se pune una pe tine nu umbla la ea du-te la spital capusele trebuie scoase cu mare atentie si curatata rana! Nu iti mai fa atat de multe griji si iesi afara!
Salut!

| Vlach explică (pentru zilar18):

In padurile de pin pot fi capuse? adica nu prea sunt plante sau frunze acolo

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Scorpiel a răspuns:

Hmmm iti este frica de capuse si de caini, masini si alte cele nu? Iesi linistit afara sunt sanse infime sa te alegi cu o capusa si atunci daca te duci la medic o scoate fara prea mare efort.