Întrebare recomandată | Flynn2001 a întrebat:

Sora mea are 52 kg, 1 m 54 si 12 ani. Cât ar trebui sa slabeasca si cum? Va rog nu îmi spuneti ca nu trebuie sa își facă griji deoarece chiar ar trebui sa slabeasca puțin sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este nevoie de o corecție alimentară, nu dietă că este în creștere.
Un consult medical înainte de toate, analize de sânge.
Trebuie să mănânce diversificat iar alimentele cu conținut caloric mare (exemplu: carne grasă, mezeluri, făinoase, dulciuri procesate industrial, fast-food-uri, băuturi gazoase (coca-cola), etc.) trebuie reduse la maxim, în schimb va crește consumul de fructe și legume cât mai proaspete, carne slabă de pui/vită/curcan/pește (fiert, la cuptor, grătar), ceaiuri depurative, dulciuri de casă, etc. și multă mișcare fizică care să ardă caloriile.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Greutatea IDEALĂ ar fi de 51 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| mary4048 a răspuns:

E frumos ca iti faci griji pentru sora ta..nu trebuie sa slabeasca, fiindca organismul este in crestere.s-ar putea chiar sa aiba o crestere subita in inaltime la aceasta varsta si atunci ai sa vezi ca nu e grasa...las-o asa cum este, poate doar sa faca ceva mai mult sport, miscare in general.

| SimmiPopovici a răspuns:

Nu ar trebui sa slabeasca. Poate ca organismul ei se dezvolta mai bine.