| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU!
Stiu ca poate nu o sa ma credeti. Nici eu nu am crezut la inceput...
Simt ca nu mai am de ce sa traiesc pe lumea asta de... hm, hm, cacao...
Vreau neaparat sa mor, chiar nu mai am de ce sa traiesc.
Simt ca nu se supara nimeni cu un copil idiot si supraponderal mai putin pe lumea asta.
Nu simt iubire din partea nimanui, iar viata e doar un chin continuu. Nu are rost sa traiesc... toata lumea isi bate joc de mine, nimeni nu ma sustine, nu am niciun talent...
Chiar nu stiu sa fac, avand ca nu am pe nimeni care ma sprijine. Mamei nu am curaj sa ii spun, nici bunicilor, de frica ca ma vor bate, iar lui tata nu ii pasa de mine, atata timp cat nu l-am mai vazut de la 5 ani (2012), iar de vorbit cu el am vorbit la telefon ultima data la 7 ani (prin mai 2014). "Prietenii" mei rad de mine daca le spun, iar la psiholog sau ceva nu pot merge pentru ca am nevoie de acordul parintelui/tutorelui legal.
Deci ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| crud a răspuns:

Heeei, la tine a inceput perioada aia naspa a vietii, in care nu iti vezi calitatile si in care exagerezi defectele. Acestea sunt marile capcane ale preadolescentei si ale adolescentei. Faptul ca nu simti iubire din partea nimanui nu inseamna ca ea nu exista. Este posibil ca ea sa iti fie oferita intr-un fel in care tu nu-l vezi sau nu-l apreciezi. Este posibil sa existe aceasta iubire dar sa nu iti fie oferita in asa fel incat tu sa o simti. Un psiholog ar putea fi de mare folos, dar, cred eu, primul pas ar fi bine sa fie facut inspre mama ta. O mica discutie, curajoasa, in care sa o rogi sa nu spuna nimic, sa nu se supere ci doar sa asculte ce framantari ai tu si, daca este de acord, sa decideti impreuna ce trebuie facut. Nu este suficient sa ai ce manca si cu ce te imbraca; ai nevoie de de incurajari, timp petrecut impreuna, povestit, planuit, glumit... Un inceput bun ar fi si alegerea unui sport si schimbarea stilului de mancare. Identifica activitatea care iti aduce bucurie si fa-o intr-o anumita zi din saptamana. Un prieten bun poti gasi intr-un animalut de companie. Este extraordinar cata bucurie iti poate oferi.

| catalin1625 a răspuns (pentru crud):

Ma bucur pentru tine ca ai luat moneda! Felicitari!

| crud a răspuns (pentru catalin1625):

Multumesc! Ai grija de tine.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Mamei nu am curaj sa ii spun, nici bunicilor..."

monșer, persoanele de mai sus trebuie să fie primele cu care să comunici, nu străinii!

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru. Bulimia si depresia sunt boli nervoase, ale sufletului. Medicamentelevte pot ajuta sa dormi, iti pot alina durerea interioară.

| Panamax a răspuns:

Este prima postare pe care o vad si eu pe TPU in ultimii 5 ani fara greseli gramaticale.
Sa moara analfabetii si agramatii inaintea ta, chiar daca asta ar insemna ca site-ul asta sa mai ramana cu 15 useri.

| catalin1625 a răspuns (pentru Panamax):

Mulțumesc pentru apreciere!

| catalin1625 a răspuns (pentru Panamax):

Multumesc pentru apreciere! Incerc sa fac eforturi la scoala in ce consta gramatica...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!